הסל שלי

חדר התצוגה פתוח עד לשעה 18:00        058-6555691

החזר כספי מלא
תוך 14 ימים


משלוח חינם
לפרטים

הבלוג

טבעות אירוסין זהב צהוב

יהלומים צבעוניים הינם יהלומים בשלל צבעי הקשת המכונים בתעשיית היהלומים העולמית -  FANCY DIAMONDS.

 

Colored diamonds resized

 

פוסט זה יעסוק ביהלומים צבעוניים טבעיים בלבד אך שימו לב כי ישנם גם יהלומים צבעוניים מטופלים אשר מחירם זול באופן משמעותית בשל העובדה כי הם צבועים.

בצבעים מסוימים, היהלומים הצבעוניים הם הנדירים והיקרים ביותר בעולם. למעשה, בצבעים הנדירים יש כיהלום אחד על כ- 10,000 יהלומים לבנים "רגילים". הם נכרים בעיקר במכרות אוסטרליה, ברזיל, ונצואלה ובחלק ממכרות אפריקה.

לפני הקריאה
  • אנא קחו בחשבון שמאמר זה ממוקד בנושא ספציפי; יש לנו מאמר נפרד אם ברצונכם ללמוד יותר על צבע היהלום.
  • בכל רגע, אתם מוזמנים לבקר בקטלוג היהלומים שלנו. 
  • דברים אלו נכתבו ללא אינטרס מסחרי; המידע נחלק פה באופן הכי אובייקטיבי שאפשרי.
  

יהלום צבעוני זהה ליהלום לבן בכל פרט ופרט במבנה המינרלי. ההבדל היחיד הוא שבעת היווצרותו של יהלום צבעוני חדרו חומרים "זרים" שצבעו אותו כאשר התרכבו עם אטומי הפחמן שלו. הדבר תלוי בנסיבות טבעיות כמו תרכובת הקרקע וכדומה. מעבר לחומרים אלה ישנו גם עניין של מידת הלחץ החיצוני שהופעל על היהלום בתהליך היווצרותו.

 

כיצד יהלומים צבעוניים נוצרים?

 

  • יהלומים סגולים קיבלו את צבעם בשל הימצאותו של מימן בקרבם כאשר נוצרו.
 • יהלומים צהובים/כתומים קיבלו את צבעם בשל יסוד החנקן. 
 • יהלומים כחולים קיבלו את צבעם בשל יסוד המכונה בור.
 • יהלומים ירוקים נוצרו בהשפעה של קרינה טבעית במעמקי האדמה.
 • יהלומים אדומים, ורודים, חומים וסגולים "נצבעו" כתוצאה מלחץ אדיר עליהם בעת היווצרותם. 

5 colored diamonds 

 

כמה עולים יהלומים צבעוניים?

 

בשונה מיהלומים לבנים, להם יש אמת מידה קבועה להערכה ומחירם נגזר על פי מחירון שמבוסס על הערכה זו, ביהלומים צבעוניים משלמים לפי המחיר הנדרש... דהיינו, יצרני אבנים צבעוניות יכולים לקבוע כל מחיר שירצו לאבן זו או אחרת בהתאם לביקוש וכוחות השוק. מחירן של אבנים בצבעים נדירים עשוי להאמיר למיליונים רבים של דולרים.
הגורם המשמעותי בקביעת המחיר הוא כמובן צבע היהלומים. יהלומים צבעוניים נשלחים למעבדה גמולוגית ברמה גבוהה שם נקבע הצבע שלהם בכפוף לשני מדדים. קודם כל קובעים מהו צבע היסוד של היהלום למשל אדום, חום, כתום ועוד. לאחר מכן נקבעת העוצמה של הצבע.
לעיתים נקבע כי היהלום מאופיין בשני צבעים ובמקרים אלה קובעים איזה מהצבעים הוא הדומיננטי ולאחר מכן מחליטים האם הצבע הנוסף מגביר את הצבע הדומיננטי או מעמעם אותו. אם הוא מגביר אותו שווי היהלום יעלה ולהפך.

 

עוצמת היהלום

האינטסיטי היא מרכיב חשוב מאוד בתמחור והיא מדורגת לפי סקלה. הסקלה עשויה להשתנות בהתאם לצבע היהלום – דהיינו היא לא זהה בכל הצבעים. אלה הן דוגמאות להגדרות עוצמה נפוצות:

 

Faint – זוהי עוצמת היהלומים הצבעוניים הנמוכה ביותר.
Very light
Light
Fancy light
Fancy intense

Fancy vivid – זוהי עוצמת הצבע החזקה והיוקרתית ביותר.

 

Pink intensity fancy diamonds

 

לאחר שנקבע צבע היהלום ועוצמתו, נהוג להוסיף הערות והגדרות לטיב הצבע. למשל ביהלומים כחולים יש הגדרה של DARK BLUE ו DEEP BLUE שלרוב יאפיינו רק יהלומים כחולים מהקבוצה הגבוהה ביותר .
הדרך להגדרת הצבע ביהלום צבעוני שונה מהותית מזו של היהלומים הלבנים. כדי לקבוע את צבעו של היהלום הצבעוני, מניחים אותו על השולחן שלו (החלק העליון של היהלום) בתוך מעין קופסה בצבע לבן וכך קובעים את צבעו ולפיכך את ערכו.

לאחר קביעתו של צבע היהלומים נבדק הניקיון שלו ושאר המאפיינים שלו אם כי חשיבותם פחותה בצורה משמעותית.  איכות הצבע ומהות הצבע יקבעו בצורה כמעט מוחלטת את ערכו. הדבר תלוי מאוד באופנות של אותה תקופה, בנדירות באותו הזמן, בגודל היהלום וב"עניין של מזל" – האם יש לקוח ליהלום וכמה הוא מוכן לשלם. באופן היסטורי יהלומים חומים וצהובים זולים משמעותית משאר היהלומים הצבעוניים.

חשוב להדגיש שוב כי בשל ערכם הרב של היהלומים הצבעוניים ונדירותם הגבוהה של חלקם, ישנם יהלומים מטופלים רבים. עליכם להקפיד על רכישה של יהלומים עם חשבונית בה מצוין כי היהלומים טבעיים ולא מטופלים. עבור יהלומים יקרים יותר עליכם לקנות עם תעודה גמולוגית בלבד. ניתן כמובן לרכוש יהלומים מטופלים אך עליכם לדעת זאת

 

 

כמו שאומרים - לגזור ולשמור
 • יהלומים מטופלים   בשל ערכם הרב של היהלומים הצבעוניים ונדירותם הגבוהה של חלקם, ישנם יהלומים מטופלים רבים.
 • ניירתהקפידו על רכישה של יהלומים עם חשבונית מה מצוין כי היהלומים טבעיים ולא מטופלים. עבור יהלומים יקרים, אנו ממליצים לקנות עם תעודה גמולוגית בלבד.
 • ליטושגם ביהלומים צבעוניים, כדאי לא להתפשר על ליטוש היהלום.