הסל שלי

חדר התצוגה פתוח עד לשעה 18:00        058-6555691

החזר כספי מלא
תוך 14 ימים


משלוח חינם
לפרטים

בלוג

טבעות אירוסין זהב צהוב

 

 

בימינו, היהלום הוא כבר סמל תרבות, אהבה ומחוייבות שמלווה אותנו ברגעים הכי חגיגיים ומרגשים בחיים.

מעטים יודעים על ההיסטוריה הארוכה, המסקרנת, המסועפת והדרמטית שעברה על האבן הזאת ויצרה את הדימוי של היהלום המודרני. כדי שתכירו קצת יותר טוב את האבן הנוצצת והאהובה הכנו את הפוסט הבא שסוקר את ההיסטוריה של היהלום עד המאה ה-20. 

 

 

המילה יהלום באנגלית DIAMOND מגיעה מהביטוי היווני AMADAO שמשמעותו כניעה "אני נכנע", אנשי יוון העתיקה היו משתמשים בשם התואר ADAMAS על מנת לתאר את החומר הקשה ביותר שקיים בטבע- מה שכיום ידוע כיהלום.

ידע ראשוני אודות תכונות היהלום הופיע בהודו, שם הוא גם נכרה לראשונה. המילה המתארת יהלום בסנסקריט מתורגמת כ"נשקו של אינדרה". אינדרה הוא אל לוחם בכתבי הוודות, הכתבים הדתיים של ההינדואיזם המוקדם. סימבוליקה זו, היוצרת חיבור בין היהלום לנשקו של האל, מלמדת כי כבר בתקופה קדומה זו היה להודים ידע על תכונות היהלום וכן ייחסו לו סגולות של כוחות הגנה חזקים ואף על טבעיים. 

התיעוד הכתוב המוקדם ביותר של יהלום מקורו במסמך ממשלתי של השולשלת ההודית הצפונית אשר מתוארך לשנת 400 לפנה"ס, ומוסר דיווח הנוגע לגביית מס על יהלומים וכן מתעד מסחר ביהלומים שנכרו בהודו והועברו למוקדים שונים דרך הסוחרים הפרסים בעיקר. 

 

 טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

 נשקו של האל אינדירה- שם נרדף ליהלום לפי המסורת ההודית.

 

בתנ"ך מוזכר היהלום בתור אחת מאבי החושן. היהלום ייצג את שבט זבולון בבגדי הכהן הגדול של בית המקדש. 

באירופה היהלום מתחיל להופיע בכמויות מצומצמות בסביבות המאה ה-13, משובץ בביגוד ותכשיטים לצד פנינים וזהב צהוב. באותה תקופה הוצא חוק על ידי לואי התשיעי, מלך צרפת, שמורה לשריין את כל היהלומים המגיעים לצרפת עבור מוסד המלוכה בלבד בשל נדירותם של האבנים הנוצצות. 

אבני חושן - תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

הכהן הגדול ואבני החושן. Andreas F. Borchert חלק מזכויות היוצרים שמורות לפי cc-by-sa. 

 

היסטורונים סבורים שמוקד עיבוד היהלומים הראשון באירופה היה בוונציה של המאה ה-14, ששימשה באותה תקופה כמרכז סחר אירופאי מרכזי. גילדת המלטשים הראשונה הוקמה בנירנברג גרמניה של סוף המאה ה14.

הודות להתפתחות ושכלול בתחום ליטוש היהלומים, היהלומים החלו לתפוס מקום יותר מרכזי. בסוף המאה ה-17 החלו לככב כאבן מרכזית בתכשיטים קטנים. בעקבות גילוי מרצבי יהלומים נוספים, במאה ה-18 היהלומים כבר היוו את הפוקוס המרכזי בתכשיטים גדולים ודומיננטים. למרות הגידול בתעשיית החציבה והליטוש, היהלומים עדיין נחשבו נדירים ביותר ולא נגישים לקהל הרחב. תכשיטי יהלומים יועדו בעיקר לשעות הערב, וענידת תכשיטי יהלומים בשעות היום לא הייתה מקובלת ונחשבה וולגרית וראוותנית. 

 

 

אבני חושן - תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

 מלטש יהלומים פלמי בעבודת יד, שנת 1540 בקירוב

 

שני אירועים בסוף המאה ה-19, ישנו את ההיסטוריה של היהלומים למאה הבאה. הראשון התקיים בשנת 1870, גילוי מרבץ יהלומים עצום בדרום אפריקה הקפיץ את היצע היהלומים העולמי והפך את האבן הנדירה לזמינה עבור מעמד הבורגנות האמיד, בעיקר בארה"ב. במקביל, נפילת שלטונו של נפוליאון השלישי והקיסרות השנייה של צרפת, שמה את הרפובליקה הצרפתית עם סממן היהלום המלכותי בבעיה- בסופו של דבר הוחלט להוציא למכירה פומבית את מרבית הפריטים שמצאו עצמם בידיהם של צורפים אירופאים מובילים וחברות ענק כגון טיפאני הניו יורקית. 

 

 אבני חושן - תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

 מפת הקולוניה בדרום אפריקה ומרבצי היהלומים שהתגלו בה, כרטיס ביקור שנוצר ע"י החברה הניו יורקית שחצבה באזור. 

 

 

 

המשך עלילות האבנים בנות אלפי השנים ממשיכות ומתפתחות לצד התפתחות הקפיטליזם המודרני, על המשך ההיסטוריה של היהלומים- בסיפורם של היהלומים במאה ה-20.

 

 אבני חושן - תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום