ההבדל בין זהב לבן לצהוב

חשוב לדעת!

  • מבצע לגולשי אתר דיאנוצ'ה
  • מבחר יהלומים במבצע 
  • חוסכים עד 75% הנחה ברכישה מהיצרן לצרכן.
  • לפרטים נוספים חייגו אלינו 0586555691

קטלוג זהב לבן– קטלוג לפי מתכת :
לצפיה בקטלוג טבעות אירוסין מזהב לבן לחץ כאן

אם אי פעם תהיתם מה ההבדל בין זהב לבן לצהוב, ובין סגסוגות הזהב השונות. המאמר הבא בדיוק בשבילכם.
ההבדל בין זהב לבן לזהב צהוב הוא במתכות האחרות המעורבבות בסגסוגת הזהב.

אבל קודם כל בואו נתחיל מהבסיס.

מה זה סגסוגת ואיך היא קשורה לזהב?

סגסוגת היא תערובת של שתי מתכות או יותר, או תערובת בין יסוד מתכתי ויסוד לא מתכתי. כאשר שתי מתכות או יותר משולבות, לחומר המתקבל לעתים קרובות יש תכונות שונות מאשר מתכות בודדות בפני עצמן. לדוגמה, סגסוגת עשויה להיות בעלת חוזק גדול יותר, עמידות בפני קורוזיה או מוליכות חשמלית, יותר מאשר המתכות הטהורות המשמשות לייצורה. 

תהליך ייצור סגסוגת כולל בדרך כלל המסת המתכות הבודדות, ערבובן יחד ולאחר מכן מתן אפשרות לתערובת להתקרר ולהתמצק.

ישנה חשיבות רבה לפרופורציות ולאחוז של כל מתכת המרכיבה את הסגסוגת.

דוגמאות נפוצות לסגסוגות כוללות פליז (תערובת של נחושת ואבץ), ברונזה (תערובת של נחושת ובדיל) ונירוסטה (תערובת של ברזל, כרום וניקל). סגסוגות משמשות בדרך כלל במגוון רחב של יישומים, החל מבנייה והנדסה ועד תכשיטים ואלקטרוניקה.

למה בכלל צריך להוסיף משהו לזהב טהור?

זהב טהור, הידוע גם בשם זהב 24 קראט, הוא רך מאוד, מה שהופך אותו ללא מתאים לרוב התכשיטים וליישומים אחרים שבהם העמידות והחוזק מהווים אלמנט בעל חשיבות.

ממה מורכבת סגסוגת של זהב?

ישנם כל מיני סוגים של סגסוגות המכילות זהב טהור. לכל סגסוגת יש את התכונות, הצבע הייחודי, והטוהר שלהן.

כשבאים לבחון את סוגי הסגסוגת. לרוב בוחנים שני פרמטרים עיקריים: את הצבע, ואת אחוז הזהב הטהור הנמצא בסגסוגת.

נתחיל עם הצבע. השילובים המקובלים לייצור תכשיטי זהב הם:

זהב צהוב – זהב צהוב מיוצר על ידי ערבוב זהב טהור עם מתכות אחרות כגון נחושת וכסף. ככל שתכולת הנחושת גבוהה יותר, כך הצבע הצהוב של הזהב חזק יותר. זהב צהוב הוא הבחירה המסורתית והקלאסית להכנת תכשיטים, במיוחד עבור טבעות אירוסין ורצועות נישואין. 

זהב לבן – זהב לבן מיוצר על ידי ערבוב זהב טהור עם מתכות לבנות כגון ניקל, פלדיום או אבץ. יש לו צבע לבן-כסוף והוא מצופה לעתים קרובות עם רודיום כדי לשפר את הברק והעמידות שלו. זהב לבן הוא בחירה פופולרית עבור טבעות אירוסין וטבעות נישואין בשל המראה המודרני והמלוטש שלו.

מעבר לשני סוגים פופולאריים אלה, ניתן גם למצוא:

זהב ורוד – זהב ורוד נעשה על ידי ערבוב זהב טהור עם נחושת, אשר נותן לו גוון ורדרד. ככל שתכולת הנחושת גבוהה יותר, כך הצבע הוורוד של הזהב חזק יותר. זהב ורוד הפך פופולרי יותר ויותר בשנים האחרונות, במיוחד בתכשיטי אופנה. 

זהב ירוק – זהב ירוק מיוצר על ידי ערבוב זהב טהור עם כסף, אבץ ולפעמים נחושת. הסגסוגת המתקבלת היא בעלת גוון ירקרק ומשמשת לעיתים בייצור תכשיטים, במיוחד בפריטי וינטג' ועתיקות.

זהב שחור – זהב שחור מיוצר על ידי ציפוי זהב צהוב או לבן עם שכבה של רודיום שחור או סגסוגות מתכת שחורות אחרות. זוכרים את השיר הישן "עטור מצחך זהב שחור"? ובכן, לזהב השחור אכן יש מראה ייחודי ומודרני והוא משמש לעתים קרובות בתכשיטי גברים או בעיצובי וינטאג'. 

סגסוגות זהב אלה משתנות לא רק בצבע שלהן, אלא בתכונות נוספות כגון קשיות ועמידות, מה שהופך אותן למתאימות לסוגים שונים של עיצובים וסגנונות תכשיטים.

המתכות הללו, בשילוב עם הזהב הטהור עצמו "צובעות" את סגסוגת הזהב. לדוגמא, סגסוגת זהב צהוב מעורבבת על פי רוב עם נחושת ומעט כסף. ישנן לא מעט תרכובות שונות של סגסוגות זהב ואין הרכב אחיד המקובל בכל העולם, מלבד סימון טוהר הזהב (קראט).

הפרמטר העיקרי הנוסף בכל הקשור לזהב הוא כמובן טוהר הזהב, הנבחן למעשה בחלקו היחסי של הזהב הטהור בסגסוגת כולה.

איך ניתן לבחון את דרגת הטוהר של הזהב?

טוהר הזהב בכל סגסוגת נמדד בקראט. קראט הוא יחידת מידה המשמשת לציון חלקו של זהב טהור בסגסוגת, המבוטא כ-24. זהב טהור, הידוע גם בשם זהב 24 קראט, הוא 100% זהב.

רגע: אל תתבלבלו בין קראט זהב לבין קראט יהלומים. המונחים "קראט" בזהב ו"קראט" ביהלומים הם שתי יחידות מידה שונות. בעוד שקראט זהב (Kt) מודד את רמת הטוהר של הזהב בתכשיט (תיכף נגיע לזה), קראט של יהלומים (Ct) משמש למדידת משקלם של יהלומים ואבני חן אחרות.

כלומר, כשאתם נתקלים במספרים של קראט הנוגעים לזהב, אתם יכולים לדעת בצורה פשוטה, מהו חלקו של הזהב ביחס לסגסוגת כולה.

לדוגמה, זהב 18 קרט הוא סגסוגת המכילה 18 חלקים זהב ו -6 חלקים מתכות אחרות (כגון נחושת, כסף או ניקל). משמעות הדבר היא כי 75% מהסגסוגת היא זהב טהור (18/24), ואילו 25% הנותרים הם מתכות אחרות.

באופן דומה, זהב 14 קרט הוא סגסוגת המכילה 14 חלקים זהב ו -10 חלקים מתכות אחרות, כלומר הוא 58.3% זהב טהור (14/24).

יש לציין שהיחס בין הנחושת לכסף בסגסוגת הזהב משתנה בהתאם ליצרן.

לצורך העניין סגסוגת זהב צהוב 14 קראט מכילה כ 52.5 אחוז זהב בין 4-28 אחוז נחושת ובין 14-28 אחוז כסף, תלוי היכן היא מיוצרת. לעומת זאת, סגסוגת זהב צהוב 18 קראט מכילה 75 אחוז זהב והיחס בין הנחושת לכסף משתנה בהתאם ליצרן.

מה ההבדל העיקרי בין זהב צהוב לבין זהב לבן?

ההבדלים העיקריים בין זהב לבן לזהב צהוב הם בצבע, בהרכב ובתכונות. 

צבע: לזהב צהוב יש גוון זהוב וחם, ואילו לזהב לבן יש צבע כסוף-לבן. הצבע הלבן של הזהב הלבן מושג על ידי ערבוב זהב טהור עם מתכות לבנות אחרות כגון ניקל, פלדיום או אבץ, ולפעמים ציפויו ברודיום. ככל שאחוז המתכות האחרות בסגסוגת גבוה יותר, כך הזהב יופיע לבן יותר.

הרכב: זהב צהוב הוא בדרך כלל סגסוגת של זהב עם נחושת וכסף, אם כי מתכות אחרות עשויות לשמש גם. כמות וסוג המתכות המשמשות בסגסוגת קובעות את קראט הזהב ואת תכונותיו. זהב לבן, לעומת זאת, הוא סגסוגת של זהב עם מתכות לבנות כגון ניקל, פלדיום או אבץ. מתכות אלה הופכות את הזהב הלבן לקשה ועמיד יותר מזהב צהוב, אך גם בעל נטיה גדולה יותר לשברים.

מאפיינים: זהב צהוב הוא רך יותר וגמיש יותר מזהב לבן, מה שהופך אותו לקל יותר לעבודה ופחות סביר להיסדק או להישבר. עם זאת, הוא גם נוטה יותר לשריטות ושקעים. זהב לבן קשה ועמיד יותר מזהב צהוב, אך הוא גם שביר יותר ועלול להיסדק או להישבר תחת לחץ. הוא גם עמיד יותר בפני שריטות ושקעים מאשר זהב צהוב. 

טיפול: גם זהב לבן וגם זהב צהוב דורשים טיפול ותחזוקה שוטפים כדי לשמור על המראה הטוב ביותר שלהם. ניתן לנקות זהב צהוב עם מטלית רכה וסבון ומים עדינים, בעוד שזהב לבן עשוי לדרוש תמיסת ניקוי מיוחדת כדי להסיר כתם או שינוי צבע.

הידעתם: את סגסוגת הזהב הלבן מייצרים על ידי ערבוב של זהב עם מתכות לבנות כמו פלדיון, ניקל ואבץ. הסגסוגת שיוצאת היא לבנה יותר אך עדיין בעלת גוון צהבהב.

זוהי הסיבה שבגינה כל התכשיטים המיוצרים מסגסוגת זהב לבן מצופים בשכבת רודיום שמטרתה גם להלבין את התכשיט וגם לתת לו ברק.

מכיוון שרודיום נוטה להתקלף, יש צורך לחדש את הציפוי מדי כמה שנים ואולי תכופות יותר אם התכשיט נמצא בשימוש יום יומי ובא במגע עם חומרי ניקוי וכו'.

האם יש הבדל במחיר בין זהב צהוב לבין זהב לבן באותו קארט?

באופן כללי, תכשיטי זהב לבן נוטים להיות יקרים יותר מתכשיטי זהב צהוב באותו משקל קראט בגלל המתכות הנוספות המשמשות בסגסוגת, כגון פלדיום או רודיום, שהם יקרים יותר מנחושת או כסף. זהב לבן עשוי גם לדרוש תחזוקה תכופה יותר, כגון ציפוי מחדש עם רודיום, אשר יכול להוסיף לעלות הכוללת.

עם זאת, הפרש המחירים בין זהב לבן לזהב צהוב יכול להשתנות בהתאם לביקוש בשוק ולמגמות. לדוגמה, באזורים או במדינות מסוימים, תכשיטי זהב צהוב עשויים להיות פופולריים יותר ולכן יקרים יותר, בעוד שבאזורים אחרים, זהב לבן עשוי להיות מבוקש יותר ולעלות יותר. 

בסופו של דבר, פער המחירים בין זהב לבן לתכשיטי זהב צהוב אינו משמעותי מספיק כדי להוות גורם מרכזי בתהליך קבלת ההחלטות עבור רוב האנשים. הבחירה בין תכשיטי זהב לבן לתכשיטי זהב צהוב מבוססת בדרך כלל על העדפה וסגנון אישי.

בשני המקרים, גם בזהב לבן וגם בזהב צהוב, סגסוגת המסומנת ב14 קראט מעט יותר חזרה ועמידה. זהב טהור מטבעו הוא רך מאוד ולכן כאשר הריכוז שלו גבוה יותר יש לה השפעה על כל הסגסוגת.

תכשיטים, טבעות אירוסין ויהלום - זהב לבן זהב צהוב

זהב 14 קראט או זהב 18 קראט?

בשני המקרים, גם בזהב לבן וגם בזהב צהוב, סגסוגת המסומנת ב14 קראט מעט יותר חזרה ועמידה. זהב טהור מטבעו הוא רך מאוד ולכן כאשר הריכוז שלו גבוה יותר יש לה השפעה על כל הסגסוגת.

ההבדל במחיר של תכשיט מסגסוגת זהב 14 קראט לאותו תכשיט מסגסוגת זהב 18 קראט נובע משני משתנים מרכזיים: המשתנה הראשון הוא הפער בריכוז הזהב בשני סוגי הסגסוגות.

ההבדל מייצר פער במחיר מכיוון שהזהב הטהור הוא יקר משמעותית משאר המתכות בסגסוגת.

המשתנה השני והפחות טריוויאלי אשר רוב האנשים לא מודעים אליו הוא צפיפות החומר (המשקל הסגולי). מכיוון שצפיפות של זהב 18 קראט היא גבוהה יותר מזו של 14 קראט, לכן יש צורך ביותר סגסוגת של 18 קראט על מנת לייצר טבעת זהה בגודלה ונפחה. על פי רוב הפער עומד על בין 20-25 אחוזים בהתאם לשאר המתכות בסגסוגת. המשמעות בפועל שטבעת מסויימת מסגסוגת זהב 14 קראט ששוקלת 2 גרם, תשקול 2.40 גרם בקירוב במידה ותיוצר מסגסוגת זהב 18 קראט.

אז באיזה קראט זהב לבחור?

כאשר מדובר בזהב לבן, אין שום ערך מוסף בבחירה בסגסוגת זהב 18 קראט מכיוון שכל התכשיטים מזהב לבן (ללא קשר לרמת הטוהר של הסגסוגת) מצופים ברודיום ונראים אותו דבר בדיוק.

במקרה של זהב צהוב, יש הבדל דיי משמעותי בצבע- זהב בדירוג טוהר של 18 קראט הוא הרבה יותר חי ומתקרב לצבע של זהב טהור.

תליון זהב לבן

תליוני זהב משמשים כתכשיט אופנתי. התליון מהווה חלק מהשרשרת, וגם לעיתים נרכש בנפרד מהשרשרת תליון שרשרת הינו תכשיט אופנתי שמתאים הן לגברים והן לנשים. כמעט כל אישה אוהבת תכשיטים ובמיוחד תליון שרשרת מעוצב המתאים לאירועים מיוחדים.
קטלוג תליוני זהב לבן מעוצבים, יפים ומתאימים לאירועים תליוני זהב לבן .

טבעות זהב לבן
טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

אוסף יפהפה של טבעות יהלום מזהב לבן נוצצות, פופלאריות בעיצובים מיוחדים. טבעות זהב עדינות לנשים במבצע, וגם שרשראות מזהב לבן לנשים.
קטלוג טבעות זהב לבן מעוצבים, יפים ומתאימים לאירועים טבעות זהב.

שרשרת זהב לבן לגבר

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלוםקולקציית תכשיטי זהב לגברים, מגוון שרשראות גורמט, כדורים, שרשרת בשיבוץ יהלומים בעיצובים שונים במיוחד לגבר במבצעים מיוחדים. כל השרשראות בעיצוב איכותי ובסטייל מלא עבור גבר אופנתי.

קטלוג שרשרת זהב לבן לגבר, יפים ומתאימים לאירועים תליוני זהב לבן .

תליוני זהב לבן לאישה

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלוםמבחר תליונים מזהב לבן אמיתי בעיצובים ייחודים המשלבים בין מחיר אטרקטיבי למראה יוקרתי. מבחר תכשיטים לנשים מזהב לבן בעיצוב ייחודים. כנסו לקולקציה החדשה שלנו

קטלוג תליוני זהב לבן מעוצבים, יפים ומתאימים לאירועים תליוני זהב לבן לאישה .

צמידי יהלום

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלוםצמידי טניס במשקל קראט וחצי קראט עשויים מזהב צהוב וזהב לבן. צמיד טניס ייחודי ויוקרתי לאנשים עמידים בלבד, אך יש גם צמידים מהקולקציה החדשה שלנו בשילוב של עיצוב ייחודי ומחיר אטרקטיבי

צמידי טניס מיהלומים אופנתיים וייחודים צמידי יהלום .

תכשיטי אבני חן ויהלומים

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלוםמבחר גדול של טבעות וינטאג' העשויות מסוגי אבנים כמו אבן ספיק, אבן אמטיסט סגולה ועוד. התכשיטים היפים ביותר לרשותכם במגוון מחירים אטרקטיביים

אבני חן בצבעים מיוחדים תכשיטי אבני חן ויהלומים .