הסל שלי

חדר התצוגה פתוח עד לשעה 18:00        058-6555691

החזר כספי מלא
תוך 14 ימים


משלוח חינם
לפרטים

קטלוג זהב לבן– קטלוג לפי מתכת :

לצפיה בקטלוג טבעות אירוסין מזהב לבן כאן


אם אי פעם תהיתם מה ההבדל בין זהב לבן לצהוב, ובין סגסוגות הזהב השונות. המאמר הבא בדיוק בשבילכם.

ההבדל בין זהב לבן לזהב צהוב הוא במתכות האחרות המעורבבות בסגסוגת הזהב. המתכות הללו, בשילוב עם הזהב הטהור עצמו "צובעות" את סגסוגת הזהב. לדוגמא, סגסוגת זהב צהוב מעורבבת על פי רוב עם נחושת ומעט כסף. ישנן לא מעט תרכובות שונות של סגסוגות זהב ואין הרכב אחיד המקובל בכל העולם, מלבד סימון טוהר הזהב (קראט). לצורך העניין סגסוגת זהב צהוב 14 קראט מכילה כ 52.5 אחוז זהב בין 4-28 אחוז נחושת ובין 14-28 אחוז כסף, תלוי היכן היא מיוצרת. לעומת זאת, סגסוגת זהב צהוב 18 קראט מכילה 75 אחוז זהב והיחס בין הנחושת לכסף משתנה בהתאם ליצרן. 

 


את סגסוגת הזהב הלבן מייצרים על ידי ערבוב של זהב עם מתכות לבנות כמו פלדיון, ניקל ואבץ. הסגסוגת שיוצאת היא לבנה יותר אך עדיין בעלת גוון צהבהב. זוהי הסיבה שבגינה כל התכשיטים המיוצרים מסגסוגת זהב לבן מצופים בשכבת רודיום שמטרתה גם להלבין את התכשיט וגם לתת לו ברק. מכיוון שרודיום נוטה להתקלף, יש צורך לחדש את הציפוי מדי כמה שנים ואולי תכופות יותר אם התכשיט נמצא בשימוש יום יומי ובא במגע עם חומרי ניקוי וכו'. 

בשני המקרים, גם בזהב לבן וגם בזהב צהוב, סגסוגת המסומנת ב14 קראט מעט יותר חזרה ועמידה. זהב טהור מטבעו הוא רך מאוד ולכן כאשר הריכוז שלו גבוה יותר יש לה השפעה על כל הסגסוגת. 

 תכשיטים, טבעות אירוסין ויהלום - זהב לבן זהב צהוב

זהב 14 או זהב 18 קראט?

 

ההבדל במחיר של תכשיט מסגסוגת זהב 14 קראט לאותו תכשיט מסגסוגת זהב 18 קראט נובע משני משתנים מרכזיים:                                                  המשתנה הראשון הוא הפער בריכוז הזהב בשני סוגי הסגסוגות. ההבדל מייצר פער במחיר מכיוון שהזהב הטהור הוא יקר משמעותית משאר המתכות בסגסוגת. 

המשתנה השני והפחות טריוויאלי אשר רוב האנשים לא מודעים אליו הוא צפיפות החומר (המשקל הסגולי). מכיוון שצפיפות של זהב 18 קראט היא גבוהה יותר מזו של 14 קראט, לכן יש צורך ביותר סגסוגת של 18 קראט על מנת לייצר טבעת זהה בגודלה ונפחה. על פי רוב הפער עומד על בין 20-25 אחוזים בהתאם לשאר המתכות בסגסוגת. המשמעות בפועל שטבעת מסויימת מסגסוגת זהב 14 קראט ששוקלת 2 גרם, תשקול 2.40 גרם בקירוב במידה ותיוצר מסגסוגת זהב 18 קראט. 

אז באיזה קראט זהב לבחור?

 

כאשר מדובר בזהב לבן, אין שום ערך מוסף בבחירה בסגסוגת זהב 18 קראט מכיוון שכל התכשיטים מזהב לבן (ללא קשר לרמת הטוהר של הסגסוגת) מצופים ברודיום ונראים אותו דבר בדיוק. במקרה של זהב צהוב, יש הבדל דיי משמעותי בצבע- זהב בדירוג טוהר של 18 קראט הוא הרבה יותר חי ומתקרב לצבע של זהב טהור.