הסל שלי

חדר התצוגה פתוח עד לשעה 18:00        058-6555691

החזר כספי מלא
תוך 14 ימים


משלוח חינם
לפרטים

הספריה

טבעות יהלומים מחירים

יהלום הוא למעשה מינרל (או אם תרצו אבן) הנוצר בתהליכים של טמפרטורות ולחץ גבוה במשך מיליארדים של שנים. מטבע הדברים, מעט מאוד יהלומים נוצרים "מושלמים" ופעמים רבות נכנסים חומרים זרים לתהליך המשנים את המראה שלו. אחת ההשפעות הנפוצות ביותר היא על צבע היהלום. מכיוון שכל יהלום מתומחר בין השאר בשל צבעו, חשוב להבין פרמטר זה.
חשוב לדעת!
  • סולם הצבעים של היהלום מסומן באותיות אנגלית D-Z. 
  • ככל שהיהלום יותר חסר צבע או "לבן" יותר כך הוא יקר יותר.
  • עבור תכשיטים מזהב צהוב ניתן להתפשר יותר על צבע היהלום.
  • ביהלומים קטנים ומשובצים בתכשיט ולעין בלתי מיומנת, לא ניתן כמעט לקלוע לצבע האמיתי של היהלומים. 
  • אין משמעות לצבע היהלום ללא ההקשר של מי החליט שזהו צבע היהלום ואת מי הוא מייצג...

 

אז למה מתכוונים שאומרים צבעי יהלום?

 

חשוב להבחין בין שני מקרים – יהלומים צבעוניים המכונים פנסי (FANCY) בעולם היהלומים ויהלומים לבנים שקיבלו צבע צהוב ברמות שונות ולעיתים חום. יהלומי פנסי הם תחום בפני עצמו והם נחשבים יוקרתיים מאוד אך יהלומים לבנים שקיבלו צהבהבות יהיו זולים יותר ויותר בהתאם למידת הצהבהבות. תוכלו לקרוא יותר על יהלומים צבעוניים כאן. 

הסקאלה המקובלת בין היהלומנים לדירוג צבע היהלום מבוססת על מדרג האותיות הלטיניות D-Z כאשר נהוג לדרג יהלומים השייכים לקבוצת הצבע האחרונה באותיות Y-Z. האות D מסמלת יהלום שקוף כמו מים (מצנרת תקינה) וקבוצת Y-Z מסמלת יהלומים צהובים מאוד. בהתאם לכך יהלומים בצבע D הם היקרים ביותר וככל שיורדים בדירוג כך מחיר היהלומים זול יותר.

 

חשוב לציין כי כאשר משווים בין צבעי יהלומים ההשוואה צריכה להיות לפי אותה מעבדה גמולוגית. אנחנו ממליצים לקרוא בחום רב על תיעוד יתר בלינק זה.

נהוג לחלק את צבעי היהלומים לפי הקבוצות הבאות שהוגדרו על ידי המעבדה האמריקאית GIA.  

 

D-F- יהלומים חסרי צבע (COLORLESS)

G-J- כמעט חסרי צבע (NEAR COLORLESS)

K-M- צבע (צהוב) חלש (FAINT)

N-R- צבע (צהוב) קל מאוד (VERY LIGHT)

S-Z- צבע (צהוב) קל(LIGHT)

 

יהלום צהוב שלא ידורג בסקאלה זו מוגדר כבר כיהלום צבעוני ובסקאלה נפרדת של צבע. לפיGIA  הם התחילו את הסקאלה באות D כדי שלא יהיה בלבול עם שיטות דירוג ישנות יותר שכללו גם את האותיות הלטיניות A-B-C.

 

התמונה הבאה מצורפת על מנת להמחיש את רעיון סקאלת הצבעים. צבעים עוקבים הם לרוב דומים מאוד בצבעם אך ככל שהמרחק מתרחק כך גם ההבדל יותר ניכר. ברור כי הדרך הטובה לראות זאת היא עם יהלומים אמיתיים ומתוך השוואה אך התמונה נותנת תחושה. חשוב לדעת כי ההבדלים בין הצבעים הם גדולים יותר ככל שעולים בסקאלת הצבעים. למשל ההבדל בין צבע D לצבע E יהיה קטן יותר מההבדל בין צבע J לצבע K. 

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

 

מהי משמעות הצבע בקניית תכשיט יהלום?

 

מבחינה מסחרית ומציאותית רוב האנשים רוכשים יהלומים מהקבוצה השנייה של כמעט חסרי הצבע (גם אם הם בחרו בתעודה שרשום בה צבע F עבור יהלום בצבע J, האבן היא עדיין צבע J לפי תיעוד אמיתי...). פעמים רבות עבור תכשיטים המיוצרים מזהב צהוב גם קונים יהלומים בצבע נמוך יותר. 

 

ההתאמה של צבע היהלום לצבע הזהב של התכשיט היא חשובה מכיוון שיהלום צהוב מידי על גבי זהב לבן יבלוט בצהבהבותו. טקטיקה אחרת היא לבחור יהלום כמה שיותר צהוב ולשבצו על זהב לבן ואז ליצור מראה מיוחד אך זה לא מתאים ליהלומים עם צהבהבות נמוכה. עבור זהב צהוב אפשר לקחת יהלום יותר צהוב מכיוון שצבע הזהב מלבין את היהלום לעין.

 

אם מסתכלים על תיעוד אמיתי (ולא תיעוד יתר...) בשורה תחתונה רוב האנשים בארץ קונים אבנים בצבע  G-J  עבור זהב לבן ובצבע J-L עבור זהב צהוב. עבור זהב לבן ההמלצה שלנו בגדול היא לרכוש עד צבע I אמיתי ועבור זהב צהוב עד צבע K אמיתי. ניתן לבחור צבע מעט יותר נמוך במידה שהיהלום לבן יותר במבט עילי (או כפי שנהוג לומר בעגה מקצועית "פייס לבן").

 

בהקשר לכך, חשוב להבין כי יהלום יכול להראות לבן הרבה יותר מלמעלה מאשר במבט מן הצד. אלה הם דברים הנובעים מאזורי צבע ביהלום, מפלורוסנטיות גבוהה באבן צהובה מהחזר אור הקשור למבנה היהלום ועוד. לפיכך תמיד יש לבחור יהלום ולא רק אותיות. לראות אותו לצד יהלומים אחרים בצבעים שונים ולהחליט לפי המראה הכללי.

 

באילו תנאים מתבצעת בדיקת צבע?

 

בדיקה תקינה ומקצועית של צבע היהלום נעשית בחדר ללא אור שמש, המואר בנורות פלורוסנטיות ותחת נורה פלורוסנטית של יהלומים. את היהלום שמים על נייר צבע לבן ובוחנים אותו מול אבני בוחן כדי למקמו באורך המדויק ביותר.

 

כמובן כי כל רמת צבע היא טווח וישנם מקרים בו אפילו בתיעוד אמיתי וגם במעבדת GIA אבנים גבוליות ישודרגו או יונמכו. כלומר אבן גבולית בין צבע G לצבע H יכולה יום אחד לקבל צבע H וביום אחר, כשמכניסים אותה לאותה המעבדה, לקבל צבע G. זה, שוב, מדגיש את הצורך בבחירת אבן מתוך הסתכלות ולא רק אותיות ומספרים. אנא הקפידו לעבוד באותם תנאים כפי שנהוג במעבדות. מקומות רבים יאפשרו לכם זאת מבחינה טכנית.

 

נקיטת זהירות לגבי צבע היהלום

 

הבחינה של היהלומים תעזור לכם גם במקרים של בעיות באבן שקשורות לצבע של האבן אך אינן באות לידי ביטוי בהכרח בתעודה של האבן או במראה שלה. למשל, אחד הדברים המוזילים ביותר יהלום בשוק הסיטונאי הוא גוון חום או ירוק לאבן. הכוונה היא למעין צבע רקע המשפיע על שקיפות היהלום וגם אם הוא לא נראה חום או ירוק לעין הוא נראה אטום יותר כאשר רואים אותו ליד אבן טובה יותר.

 

שימו לב כי רוב התעודות הגמולוגיות לא מציינות את הדברים האלה או לא נותנות להם דגש בתעודה. המשמעות הפרקטית היא שאתם עשויים לשלם מחיר מלא עבור אבן ששווה סיטונאית 20-60 אחוז פחות!!

 

עוד דבר שעשוי להשפיע על הצבע הנתפס של היהלום בעין שאינה מקצועית הוא הפגמים של היהלום. ישנן פגמים הנותנים ליהלום מראה אפרפר ואפילו שחרחר. אלה הם דברים שקל מאוד לראות מתוך השוואה. עניין ניקיון היהלום הוא נושא נרחב שונה ומפורט במאמר זה.

 

לצפיה בטבעות אירוסין עם יהלום מרכזי בצבע D-G לחץ כאן

איך להתאים צבע לתקציב שלי?
  • D-Hמתאים לתקציב גבוה מאד
  • F-Gהכי משתלם מבחינת ערך ומחיר
  • H-Iמתאים לזהב צהוב