כסף 925

מדריך זה עוסק באחת מן המתכות החשובות בעולם בענף התכשיטים בפרט ובעולם הייצרני בכלל. הוא יגע ביתרונות ובחסרונות של סגסוגות כסף ובעיקר כסף 925 שהוא הכסף האיכותי ביותר בשימוש בענף התכשיטים.

מדוע מערבבים כסף עם מתכות אחרות?

כסף טהור הינו חומר רך מאוד ולכן אינו מתאים לשימוש פרקטי יומיומי בתצורה עדינה כמו תכשיטים. זוהי הסיבה שנהוג לערבב אותו עם מתכות אחרות. הכינוי 925 מעיד למעשה על דרגת טוהר הכסף – 92.5% כסף בסגסוגת (או 925 אלפיות מ-1000).

לצרכי יצור של תכשיטים, נהוג לערבב את הכסף עם נחושת ולעיתים אבץ או פלטיניום אך כל עוד אחוז הכסף בסגסוגת הוא 92.5% היא תחשב לכסף 925 או בשמה היוקרתי – כסף סטרלינג.

על פי רוב מומלץ לרכוש כסף 925 כי הסיכון להימצאות ניקל בסגסוגת נמוך בהרבה מסגסוגות כסף אחרות. ניקל, למי שאינו יודע, היא למעשה המתכת האחראית לכל האלרגיות ותחושת האי נוחות שתכשיטים לעיתים מייצרים. למעשה עד כ-10 אחוז מאוכלוסיית העולם סובלת מרגישות לניקל ברמה קלה עד חמורה מאוד. היום התקנות ברוב העולם לשימוש בניקל הן מחמירות אך עדיין ברכישת תכשיטים זולים מאוד אתם לוקחים סיכון.

ציפויים לכסף 925

כמובן שפעמים רבות מצפים את הכסף בזהב או ברודיום שחור על מנת לייצר לו מראה שונה.  בתמונה הבאה ניתן לראות מימין לשמאל: כסף 925 המצופה בזהב צהוב 18K, כסף 925 המצופה ברודיום שחור, כסף 925 בגימור מאט ובציפוי רודיום, כסף 925 בגימור רגיל.

דוגמאות לתכשיטי כסף בציפויים שונים

לתכשיטי כסף בציפוי זהב או חומרים אחרים יש שם לא טוב בענף הישראלי. הסיבה היא שרבים מן הסוחרים והיבואנים בוחרים למכור תכשיטי כסף בציפוי מאוד מאוד דק שבמקרה הטוב עומד על 0.3 מיקרון. הסטנדרט שלנו בדיאנוצ'ה עבור ציפויי זהב הוא מיקרון אחד שלם. מדובר בשכבה עבה יחסית של זהב ולפיכך הצבע ישמר זמן רב יותר והתכשיט יראה כתכשיט זהב.אנו ממליצים לכם בחום לקחת את עובי הציפוי בחשבון בעת הרכישה.

מדוע כסף משחיר?

אחד הדברים שמציקים לרבים מעונדי ועונדות תכשיטי הכסף הוא העובדה כי כסף, ברוב רמות הטוהר שלו, משחיר. הסיבה שהכסף משחיר היא שהוא עובר תהליך של חמצון במגע עם האוויר. האוויר, כידוע, מכיל חומרים כמו גופרית (תופעה שהתגברה ככל שהעולם הפך מתועש יותר והמכוניות הפכו לנפוצות…) והמתכת מגיבה לכך כחלק משלל תכונותיה. תגובה זו מיצרת כסף גופרי. יש בוודאי כאלה שאוהבים את המראה המיושן אך לטובת מי שלא, הנה הסבר קל לניקוי כסף .

אנו באופן אישי מתמודדים עם השחרה מיידית על ידי ציפוי התכשיטים שלנו ברודיום או זהב אך זהו פתרון בעל תאריך תפוגה כי עם השנים ציפויים יורדים…

איך לנקות כסף שהשחיר?

ניקוי כסף שהשחיר זה דבר פשוט יחסית והתוצאות שלו הן מעולות. הכינו:

1. סודה לשתייה או אבקת סודה.

2. מים שהרתחתם.

3.קערה שניתן ליצוק אליה מים רתוחים.

4. נייר כסף – כזה שיש בכל מטבח.

5. מטלית/נייר סופג/מגבת.

יש לשים את נייר הכסף בתחתית הקערה כאשר הצד המבריק שלו כלפי מעלה.

לפזר עליו אבקת סודה או כמה כפיות סודה לשתייה.

להניח את תכשיטי הכסף.

לצקת את המים הרותחים.

להמתין כחצי דקה עד שרואים ויזואלית את ההבהרה של הכסף.

להוציא ולספוג במטלית.

*שימו לב – אין אנו לוקחים אחריות על נזק שעשוי להיגרם לאבני חן המשובצות בתכשיט. לרוב אין כל בעיה אך יש אבנים, למשל פנינים, שעשויים להינזק בשל רגישותן. השימוש בהנחיות הוא לשיקול דעתכם.

חשוב לדעת!

  • רצוי לרכוש תכשיטים מכסף 925 בלבד בשל העובדה כי סגסוגות נמוכות יותר עשויות להכיל ניקל
  • ניקל הינו מתכת אלרגנית במיוחד ועשויה לגרום לחוסר נוחות פיסי בדרגות שונות אצל 6-10% מהאוכלוסייה.
  • תכשיט מכסף 925 צריך להיות חתום בחותמת מתאימה.
  • ניתן לנקות כסף שהשחיר! ההסבר במאמר.