סולם צבע היהלום

צבע היהלום הוא אחד המשתנים המרכזיים בקביעת מחיר היהלום הידועים בשם The 4c's. למעשה, ככל שהיהלום יותר חסר צבע או "לבן" יותר כך הוא יקר יותר. יהלום מושלם הוא יהלום שקוף לחלוטין שאין בו אף לא טיפה של צבע או צל של גוון. יהלומים כאלה הם נדירים ביותר וכמעט ולא ניתן להיתקל בהם בטבע.

למעשה, טיבה של ההגדרה ליהלום המושלם היא טבעית ברובה ולא בהכרח אסטטית. התהליך הטהור ביותר של היווצרות יהלום הוא תהליך בו היהלום הוא שקוף וללא כל פגמים. תהליך זה מתרחש ללא הפרעות באופן נדיר ביותר ולכן היהלומים חסרי הצבע הם הנדירים ביותר והמושלמים ביותר.

חשוב לדעת!

 • סולם הצבעים של היהלום מסומן באותיות אנגלית D-Z
 • ככל שהיהלום יותר חסר צבע או "לבן" יותר כך הוא יקר יותר
 • ככל שהיהלום יותר חסר צבע או "לבן" יותר כך הוא יקר יותר
 • ביהלומים קטנים ומשובצים בתכשיט ולעין בלתי מיומנת, קשה מאוד להבחין בצבע
  יהלומים בני אותה קטגוריה וגם בצבע היהלומים מקטגוריות סמוכות

מה משפיע על צבע היהלום
יש שתי הפרעות עיקריות העשויות לפגוע בתהליך היווצרות היהלום ולכן להשפיע על צבע היהלום:

 • חומרים זרים שחדרו ליהלום בעת היווצרותו במעמקי האדמה יצרו את צבע היהלום.
 • פגמים שנוצרו במבנה היהלום בעת היווצרותו יצרו את צבע היהלום.

במקרים האלה, שהם נפוצים ביותר, היהלום לא יהיה שקוף או חסר צבע אלא יקבל גוון צבע אחר. לא כל צבע יהלום נחשב למשפיע לרעה על מחיר היהלום. אם היהלום נצבע בצבע צהוב עז, אדום, כחול, סגול וכדומה הוא ייחשב ליהלום צבעוני יקר (רק אחד מעשרת אלפים יהלומים הוא צבעוני). אך אם צבע היהלום הוא פשוט צהבהב או חום בהיר המחיר של היהלום נפגע. המקרה השני הוא הנפוץ ביותר ותקף ל98% מהיהלומים בעולם.
סולם צבע יהלום

גלריה

רמתו של צבע היהלום היא לא קבועה ומשתנה מיהלום ליהלום. ככל שהצבע ביהלום יותר ניכר כך ערכו של היהלום יורד. כל טווח הצבע של היהלומים שהם לא יהלומים צבעוניים נקרא טווח הצבע הנורמאלי. סולם המדידה של צבע היהלום נע מהאות D ועד האותZ  כאשר האות D מסמלת יהלומים חסרי צבע לחלוטין והאות Z מסמלת יהלומים בצבע צהוב או חום חיוור. יהלומים צהובים או חומים שצבעם הוא עמוק מהדירוג של האות Z משתייכים לקטגוריה היוקרתית של יהלומים צבעוניים.
איך נקבע הצבע
ההחלטה לגבי צבע היהלום נעשית על ידי גמולוגים. בחינת צבעו היהלום תעשה על ידם תוך השוואה ליהלומי בוחן. כל מעבדה גמולוגית מחזיקה בשורה של יהלומי בוחן כאלה. כל יהלום בוחן מסמן אות במדרג וליתר דיוק הוא יהלום שיש בו את רמת הצבע המינימלית האפשרית לקטגוריה. הגמולוג בוחן את היהלום מול אבני הבוחן ובודק מה הטווח שלו. לדוגמה: אם צבע היהלום עמוק יותר מיהלום הבוחן G אך חסר צבע יחסית ליהלום הבוחן H הוא יהיה שייך לדרגה הטובה יותר שהיא G.

את התהליך עושים תחת תנאי אור ספציפיים. הגמולוג משתמש ב"קופסת אור" בה יש מנורות המדמות אור יום אך מסוננות מקרני UV. הבדיקה של צבע יהלום תעשה על פי רוב כאשר היהלום לא משובץ בתכשיט יהלום. במקרים מיוחדים ובלית ברירה ניתן לדרג גם יהלום המשובץ בתכשיט. זוהי בדיקה מאוד ספציפית ומצריכה ניסיון רב בתחום מכיוון שהיא מסתמכת הרבה טביעת עין. בסוף הבדיקה דירוג צבע היהלום לא יהיה מדויק כי אם מתייחס לטווח צבע.

איך להתאים צבע לתקציב שלי?

 • D-H מתאים לתקציב גבוה מאד
 • F-G הכי משתלם מבחינת ערך ומחיר
 • H-I הגודל הכי גדול מבחינת יחס ומחיר