שאלות תשובות

רכישה של תכשיט יהלומים היא אמנם אירוע משמח ומרגש, ולעתים אפילו בעל משמעות רבה, אבל היא גם יכולה לעתים להיות מאתגרת.

נראה שעל מנת לעשות את ההחלטה הנכונה והחכמה עלינו לרכוש ידע רב. לא לכולנו יש זמן לזה, ורובנו לא ממש מעוניינים להפוך לגמולוגים רק כי הבת מתחתנת..

לכן ריכזנו לכם כאן מספר שאלות מרכזיות ואת התשובות אליהן, כדי לפשט לכם את העניין ולהשאיר אותו בגזרת הפשוט, קל, ומרגש 😊.

מהם הדגשים בבחירת היהלום עצמו?

נהוג לסווג את איכות היהלומים לארבעה פרמטרים עיקריים: משקל, צבע, נקיון וליטוש.

  • משקל – את משקל היהלום מודדים ביחידות "קרט" (אל תתבלבלו בין יחידות המשקל של היהלום לבין יחידות הטוהר של הזהב, אלה הן שתי יחידות מידה שונות). קרט אחד שווה ל-0.2 ג', והוא מסמל 100 נקודות.
  • צבע – ככל שצבעו של היהלום הוא שקוף יותר- כך יותר טוב. נהוג למדוד את דרגת הצבע באותיות לועזיות, כאשר הדרגה הגבוהה ביותר היא D. רצוי לכוון ליהלום בדרגת צבע "I" ומעלה.
  • נקיון – ככל שהאבן נקיה יותר ואינה מכילה כתמים כהים או תכלילים בתוכה – כך היא כמובן נחשבת איכותית יותר. כ-95% מהיהלומים אינם נקיים לחלוטין, ואלו שמגיעים בדרגת נקיון גבוהה במיוחד מתומחרים בעשרות אלפי דולרים…

     

גם את רמת הנקיון נוהגים לדרג על פי אותיות לועזיות, כאשר הרלוונטיות ביותר לעניינינו הן:

  • V= very (מאוד)
  • S = slight (מעט/עדין)
  • I = inclusions (פגמים)

לאותיות אלה מוסיפים גם מספרים מ-1 עד 3.

דרגות נקיון הנעות בין SI1 ל – 2VS יהיו בחירה טובה.

ליטוש – איכות הליטוש היא בעלת השפעה מכרעת על המראה הסופי של היהלום. הליטוש צריך להיות סימטרי, אחיד ומוקפד כך שהאור יחדור לאבן בצורה האופטימלית ביותר. השתדלו להתמקד בדרגת ליטוש "very good".

מהם סוגי החיתוכים השונים?

ישנן שתי צורות עיקריות ליהלום המלוטש: צורת מרובע או צורה מעוגלת. בין המרובעים תמצאו את האמרלד, הפרינסס ("הנסיכה"), והרדיאנט. הצורות המעוגלות העיקריות כוללות את הצורה העגולה הקלאסית, צורת הטיפה, המרקיזה, והאובל.

צורה אחת המשלבת את שניהם היא ה"קושן" המציגה צורה מעט מרובעת, בעלת פינות מעוגלות ושטח פנים מעוגל.

מעבר לתוי המתאר החיצוניים המבדילים בין סגנונות העיצוב הסופיים של האבן, קיימים הבדלים נוספים הנבחנים בעיקר על פי מספר הפאות המלוטשות, אחוז החזר האור (אור לבן וגם צבעוני), דרגת הנצנוץ והצבע הכללי של היהלום.

כשאתם ניגשים לבחון את היהלום הרצוי לכם חשוב לשים לב לאיכות הליטוש לא פחות מלאיכות היהלום עצמו.

מהם סוגי השיבוצים המתאימים לטבעות יהלומים?

ישנם שני סוגים של שיבוצים עיקריים בטבעת יהלום:

שיבוץ שיניים או כתר – היהלום מוחזק באמצעות מספר שיניים או ווים (שלוש שיניים או יותר). השיניים כמעט לא נראות, וכך היהלום מודשם ומופיע במלוא הדרו. שוביץ מהסוג הזה גם מאפשר כניסת אור מקסימלית, מה שהופך את היהלום לנוצץ וזוהר יותר.

שיבוץ כוס או שיבוץ מילואה – זהו שיבוץ שהיה נהוג בעבר והיום כבר פחות משתמשים בו. מדובר בחגורה מלאה הממסגרת את היהלום וסוגרת אותו מכל צדדיו. לשיבוץ זה יש יתרון בכך שהוא שומר יותר על שלמות האבן, אבל הוא בעיקר מתאים לאבנים גדולות, כיוון שהוא גורם לאבן להיראות קטנה יוצר ופחות מאפשר כניסה של אור.

שיבוצים למקבץ אבנים קטנות – גם זו אפשרות, כאן ניתן לשבץ אותן על פני משטח, או בתוך מסילה.

מהם העיצובים ההולמים ביותר טבעת יהלום?

העיצוב הפופולארי ביותר הוא עיצוב ה'סוליטר' – שבו יש אבן מרכזית אחת על הטבעת. לעתים היא תגיע בליווי שתי אבנים קטנות בצדדים (“side stone”), או עם מסגרת (Halo- הילה) של אבנים קטנות סביבה.

עיצובים נוספים שצוברים תאוצה בשנים האחרונות הם ה"טוויסט"- כאשר חישוק הטבעת המקיף את האצבע מתפתל סביב האבן או בצורה אחרת ויוצר מראה מתמשך ואינסופי, או ה"נצחיות" (Eternity) – כאשר חגורת הטבעת משובצת כולה ביהלומים קטנים, במראה של אינסופיות בבחינת "אין התחלה ואין סוף"..

מה ההבדל בין טבעת יהלום מזהב לבן לבין טבעת יהלום מזהב צהוב?

טבעת יהלום מזהב צהוב – זהו המראה הקלאסי והפופולארי ביותר לטבעת יהלום. השילוב בין אורו החם של הזהב לבין נצנוץ היהלום יוצרים מראה יוקרתי ומלכותי. טבעת כזאת יכולה להיות טבעת מאוד עדינה וגם בעלת נוכחות מרשימה. אם אתם מעדיפים מראה עדין יותר – בחרו חישוק דק ונקי.

טבעת יהלום מזהב לבן – זהב לבן מעניק מראה מודרני ועכשוי יותר, אלגנטי ועדין. צבעו השקוף של היהלום משתלב בעדינות עם צבע הזהב הלבן ויוצר מראה הרמוני ונעים לעין.

איך משפיע צבע הזהב על המראה של היהלום המשובץ בטבעת?

בטבעת יהלום מזהב צהוב– צבעו של היהלום שתבחרו עשוי להיות מושפע מהשיבוץ של הזהב הצהוב, ולכן כדאי לשים לב למראה הסופי של האבן אחרי השיבוץ, ולצבע הקורן ממנה.

בטבעת יהלום מזהב לבן – במקרה כזה, הזהב הלבן כמעט ולא משפיע על היהלום, וכך צבעו הטבעי של היהלום שתבחרו יבלוט יותר ויעניק לטבעת את הייחוד שלה.

מהו טווח המחירים הממוצע לטבעת משובצת יהלום?

התשובה הקצרה היא שאין כזה. אם אנחנו מדברים על טבעת אירוסין, אז הנתונים מראים שכ-45% מהגברים מוציאים עד 4500 ₪ על טבעת. 40% נוספים מוציאים עד 7000 ₪ על טבעת אירוסין, 10% הנוספים מרשים לעצמם להוציא 10 אלפים ₪ ואף יותר מזה, וכל השאר מוציאים עד 2000 ₪..

לגבי טבעות יהלום בעיצוב אישי – אנחנו מציעים שתגיעו קודם כל עם התקציב הרצוי לכם, ועל פי התקציב תוכלו לעשות את הבחירה ההולמת ביותר.

איך אפשר להוזיל עלויות מבלי לפגוע באיכות?

יש שתי דרכים מעולות להוזיל עלויות בקניית תכשיט יהלומים. הדרך הראשונה היא לרכוש את התכשיט ישירות מהיצרן. זה לא רק מוזיל את העלות אלא גם מאפשר לכם להוסיף/ לשנות עיצובים קיימים, ונותן לכם כתובת במקרה והתכשיט נפגם.

הדרך השניה היא להתמקד באבן אחת מרכזית, ואותה לבחור בקפידה..