איך לבחור תכשיט זהב ויהלומים

המאמר נכתב עבור גברים ו/או נשים המחפשים לרכוש תכשיט זהב או יהלומים כמתנה עבור אדם אחר וצריכים סיוע וטיפים בנושא – איך לקלוע לטעם שלה. המדריך נותן גם מידע טכני המתאים לכל מי שמחפש לרכוש תכשיט זהב ויהלומים לעצמו אך המדריך העוסק בבחירה טכנית נכונה של טבעות אירוסין (המאמר תקף לכל תכשיטי היהלומים) עשוי להתאים יותר כי הוא אינו עוסק בהשערות של טעם.

חשוב לדעת!

  • רוב הנשים מעדיפות שכל התכשיטים שלהם יהיו באותו צבע זהב.
  • בבחירת טבעת, רצוי לבחור טבעת שניתן לשנות את מידתה בהתאם לצורך.
  • רכשו עם מסמכים מסודרים ובמקומות עם מדיניות החזרה נוחה. החוק אינו מחייב החזרה מסכומים מסוימים…

זהב לבן או זהב צהוב

אם יש לכם גישה לתיבת התכשיטים שלה אתם אמורים לקבל תשובה חד משמעית מהצצה בהם – האם רוב התכשיטים שלה הם ב"צבע לבן" או ב"צבע צהוב". כך תוכלו לקבל החלטה ראשונית לגבי צבע סגסוגת הזהב של התכשיט. אם הגישה מוגבלת – עיון בפייסבוק עשוי לסייע לכם – תמונות שלה, דברים שהיא הגיבה או "חיבבה". כל רמז יכול להיות רלוונטי. זה נכון למעשה לגבי כל תהליך הבחירה – עיצוב, גודל וכדומה.

במידה ויש איזון בין הצבעים או שהיא לא עונדת תכשיטים, נסו להחליט מה צבע סגסוגת הזהב המתאים בהתאם לשימוש המיועד לתכשיט. למשל, זהב לבן נחשב יותר אלגנטי לשימוש בערב. בבחירה של עגילי סוליטר צמודים לאוזן הוא עדיף מכיוון שהוא מגדיל את מראה היהלום לעין. מאידך, עבור אישה שאוהבת מראה וינטג' או מעוצב יותר, זהב צהוב הוא מתחרה רציני. בכל אופן חשוב להציף את הדברים האלה וההתחבטויות הללו כאשר נמצאים בפגישת ייעוץ של רכישה. מי שמבין ויש לו ניסיון ידע לתת לכם עצות טובות.

שיקול נוסף לבחירת זהב הוא גוון העור של המיועדת. פעמים רבות עור בהיר מאוד יתאים יותר לחיות של זהב צהוב. לגוון עור כהה יותר – הכל מתאים.
בתמונה מימין לשמאל – זהב אדום, זהב לבן, זהב צהוב. זהב אדום הוא פחות פופולרי בישראל ואילו זהב לבן וצהוב מתחלקים, בערך, חצי חצי באחוזי הפופולריות.

צבעי סגסוגות זהב

טבעת, תליון, צמיד או עגילים?

טבעת היא בחירה מאוד פופולרית, מאידך לאישה שאינה עונדת טבעות לרוב לא כדאי לרכוש טבעת. זה כנראה לא נוח לה. למישהי שיש לה המון טבעות בכל האצבעות – אל תבחרו עבורה ותנו לה לבחור לעצמה, יש לה איזון עדין באצבעות ולכן לא כדאי להיכנס לסוגיה הזו.

בעיה נוספת בבחירה של טבעת היא המידה. אפשר כמובן להתאים אותה בדיעבד אך תמיד נחמד לקבל משהו שלפחות קרוב למידה האמיתית של האצבע הנכונה – הרי לכל אצבע יש מידה אחרת ובסופו של יום קשה לדעת באיזו אצבע היא תרצה לענוד את הטבעת.

המסקנה היא שבמידה ואתם נעולים על טבעת, הקפידו לעשות בדיקות מעמיקות מראש – באיזו אצבע היא עונדת טבעות, אילו אצבעות פנויות, מה המידה בקירוב של האצבעות (מדריך בלינק זה) וכדומה.

אופציה נוספת היא עגילים. אם אין לה חורים באוזניים, מחקתם עוד אפשרות אך אם יש לה זוהי אפשרות טובה מאוד.

חשוב לציין כי עגילים הם מוצר יחסית יקר ביהלומים ואבני חן ואם רוצים להגיע לגדלים משמעותיים זה יכול להעלות את התקציב – הרי צריך שניים מכל דבר… במידה ואין לכם מושג איזה תכשיט היא רוצה, עגילים צמודים קלאסיים עם יהלום בודד בכל אוזן או עגילים עם שורה דקה של יהלומים מסביב ליהלום יהיו בחירות מאוד בטוחות ורלוונטיות למרבית הנשים. אלה הם תכשיטים שאין להם תאריך תפוגה והם תמיד קלאסיים ואלגנטיים.

יתרון נוסף של עגילים קלאסיים הוא בהתאמתם ביום ובערב – שימושיות גבוהה.

האופציה היקרה ביותר היא צמיד יהלומים ובעיקר צמידי טניס – אלה הם תכשיטים כבדים המשובצים בעשרות יהלומים קטנים שמשקלם נמוך בפני עצמם אך ביחד הם מגיעים לרוב למשקל של מינימום קראט.

הבעיה הגדולה היא שבצמידי טניס יש עלויות רבות של שכר עבודה גם בזהב וגם ביהלומים ולכן מבחינה של השקעה לטווח ארוך ושמירה על ערך זה לא התכשיט עבורכם. מאידך, זה תכשיט מאוד אלגנטי, מרשים ויפה ומתאים למי שמחפש לשדר את ההרגשה הזו ושיש לו תקציב מתאים (צמיד בגדלים סבירים ובאיכויות סבירות יתחיל מכ-10,000 ₪).

לדעתנו, המתנה הכי נוחה מבחינת יחס של מחיר וסיכון נמוך בבחירה לא נכונה היא תליון היהלומים. רוב הנשים עונדות תליונים ושרשראות. אין כמעט בעיה של התאמה (אורך שרשרת זו סוגיה קלה לפתרון והחלפה) והמחיר הוא לרוב הכי ידידותי.

בחירה בשרשרת קלאסית – יהלום המשובץ בשיניים או עם יהלומים קטנים מסביבם, היא כנראה הבחירה הכי "זולה" ביחס למחירים בענף תכשיטי היהלומים וגם בחירה מאוד נוחה  ובטוחה. במידה ויש לה חיבה למשהו מסוים – פרפרים, חמסות וכדומה – הבחירה הופכת לקלה עוד יותר.


לנוחיותכם, אלה הם סגנונות העיצוב הפופולאריים ביותר עבור תכשיטי יהלום הנקנים במתנה עבור מישהי. תליון יהלום עם יהלומים קטנים מסביבו, עגילי יהלום עם יהלומים קטנים מסביבם, תליון יהלום קלאסי בשיבוץ אבן אחת, טבעת אבני חן בשלל צבעים, טבעת יהלומים דקה ועגילי יהלום קלאסיים צמודים לאוזן.

איך להגן על עצמכם מפני טעויות

גם למי שהשקיע מחשבה רבה בבחירת המתנה, עשויות להיות טעויות. לפיכך אין לוותר על רכישה במקום המאפשר תנאי החזרה והחלפה נוחים (ולא לפי לשון החוק המגביל מאוד במקרה של תכשיטי יוקרה).

בעת הרכישה יש להקפיד על קבלת כל המסמכים הנדרשים ושמירתם – חשבונית מס המפרטת את ריכוז הזהב ומשקלו ואת קראט היהלומים, קבלה, מסמכי שמאות, תנאי החלפה והחזרה וכדומה. קנייה ללא מסמכים מבטיחה לכם עוגמת נפש רבה במקרה של חוסר שביעות רצון.

מזל טוב ובהצלחה!

מדוע כדאי לבחור בתליון?

  • מידות – אין הסתבכות עם מידה לא מתאימה ותמיד אפשר להחליף שרשרת (אירוע נדיר).
  • מחיר – לרוב זוהי האופצייה הכי זולה – מעט זהב בד"כ, אין צורך בשני יהלומים או כמות גדולה יותר.
  • בטוח – בשונה מטבעות וצמידים, רוב הנשים עונדות שרשראות ותליונים.