גוונים לא רצויים ביהלום

גוונים אלה, המכונים בעגה המקצועית BGM, הם הסיוט הגדול ביותר של כל לקוח פרטי של יהלומים אך הוא כנראה לא יודע זאת. תחת שלושת אותיות אלה מצויות שלושת המחלות הגדולות ביותר של יהלומים, מחלות שהרבה מן התעודות הגמולוגיות לא מציינים אותן או מצניעים אותן.

חשוב לדעת!

  • יהלומים הנגועים ב-BGM יהיו, ברמה הסיטונאית, זולים משמעותית מיהלומים אחרים.
  • יהלומים רבים כאלה נמכרים לציבור במחיר מלא ללא ידיעתו.
  • בחלק מהמקרים לא ניתן לראות את התופעות הללו בשיבוץ ואפשר לנצל זאת לקנייה זולה יותר.
  • הרבה מן התעודות הגמולוגיות לא מתייחסות לדברים אלה.

מהי משמעות האותיות?

B  זה BROWN – מדובר על גוון חום קל או כבד של היהלום. לרוב קורה ביהלומים בדירוג צבע נמוך יותר אך אפשר לראות אותו גם בצבעים גבוהים (לרוב החל מצבע H).

G  זה GREEN – מדובר על גוון ירוק קל ביהלום. לרוב ניתן לראות את הירקרקות על גבי נייר צבע. זה גורם ליהלום להיראות אטום יותר והאור עובר בו בקושי רב יותר. אלה נחשבות לסחורות ירודות למדי.

M  זה MILKY – מדובר על תופעה בה השקיפות של היהלום היא נמוכה ויש בו מעין ערפול או חלביות. זה יכול להיגרם מפגמים מסוגים מסוימים, מליטוש לא גמור ומגלם לא איכותי.

בתמונה הבאה תוכלו לראות דוגמה ליהלום עם גוון חום מול יהלום באותו צבע גמולוגי (J) ללא גוון חום. שני היהלומים ברמת ניקיון טובה. כפי שניתן לראות, האבן החומה יותר אפלה. זוהי אמנם דוגמה קיצונית אך יש להבין כי יש יהלומים רבים עם גוונים חומים קלים בהרבה שאתם רוכשים בלי לדעת! הרכישה ממקום אמין היא חשובה ביותר. חשוב גם לשאול שאלות…

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

בתמונה הבאה תוכלו לראות דוגמה ליהלום חלבי מול יהלום שאינו חלבי. שני היהלומים ברמת צבע וניקיון FSI3. למעשה הפגמים של היהלום הבוהק יותר נראים יותר לעין ומצויים קרוב לפני השטח ועדיין היהלום החלבי הוא עמום מאוד וחסר חיים. הסיבה במקרה זה היא מהות הפגם – ענן ביהלום שיוצר את המראה המעונן שלו… גם כאן מדובר בחלביות גבוהה (אם כי יש גבוהות ממנה) כדי להמחיש אך שימו לב שבעזרת חלונות ראווה וחנויות מפוצצות באינספור נורות לד ניתן להפיח חיים בכל דבר… היו חכמים, קנו מתוך השוואה ושאלו שאלות.

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום
מה זה אומר לגבי רכישה של יהלומים?

לעיתים קרובות עין בלתי מיומנת לא תבחין בגוון חום קל שמשובץ בתוך טבעת, או ברקע ירוק או בחלביות קלה מאוד אך חשוב מאוד להבין כי אלה הם יהלומים זולים משמעותית מיהלומים זהים ללא תופעות אלה וכי יש לשלם בהתאם!! אפשר אפילו לראות זאת כהזדמנות לרכוש אבן גדולה יותר…

איך תדעו אם ביהלום כזה או אחר מתקיימת התופעה והאם אתם משלמים באופן פרופורציונאלי?

1. אל תתביישו לשאול ישירות. במקרים בהם מבינים שיש לכם ידע, יפחדו יותר למכור לכם חתול בשק…
2. אל תתביישו לשאול בעקיפין. למשל – אם אני אכניס את היהלום למעבדתGIA האם יצוין שיש לו גוון?
3. קנו יהלומים לפני ששובצו ובדקו אותם על נייר צבע. אם רואים כמה יהלומים אחד ליד השני מתוך השוואה ובסבלנות ניתן לזהות גוונים.
4. השוואה השוואה השוואה. ככל שתראו יותר יהלומים, אחד ליד השני, ובייחוד אם תדאגו לראות לידם אבן בוחן עם תעודה אמריקאית.

האם לקנות BGM?

  • חום אבן שהגוון החום שלה קל או שהוא בעיקר בגוף היהלום ולא בחלק העליון שלו יכולה להשתלם לכם.
  • ירוק לכו רק על ירוק קל במידה ואתם מחפשים להוזיל את ההוצאה או לרכוש אבן גדולה ממה שהתקציב מאפשר לכם.
  • חלבי אנו לא אוהבים אבנים חלביות כי הן פוגעות בנצנוץ היהלום. לא מומלץ לרכוש אותן.