השקעה ביהלומים- המדריך המלא למשקיע המתחיל

משקיעים רבים נחלו הפסדים בהשקעה במניות, איגרות חוב ואפילו נדל"ן. יהלומים הם מן המחצבים היקרים והרלוונטים ביותר להשקעה- לאורך השנים ערכם רק הולך ועולה, הם קלים לאחסון ושימושיים ביום יום. במאמר הבא תמצאו כל מה שצריך לדעת על השקעה ביהלומים

למה כדאי להשקיע ביהלומים ותכשיטי יהלומים?

 • יהלומים לא תופסים מקום מיותר מאז ותמיד יהלומים נחשבו כערך מצויין להמרה. העובדה שפריט כל כך קטן יכול להיות שווה כל כך הרבה כסף היא מדהימה. בקלות רבה תוכלו לשמור יהלום בשווי מאות אלפי שקלים בכספת קטנה.
 • יהלומים הם לנצח יהלומים הם עמידים ולא נשחקים. בתור החומר הקשה ביותר בטבע תהיו בטוחים ששום דבר לא יקרה להם, כל עוד תדאגו לא לאבד אותם (וגם למקרה כזה אפשר לעשות ביטוח).
 • אפשר להנות מהם תוך כדימכיוון שיהלומים לא נשחקים או נהרסים, אין משמעות למושג "יד שנייה" בתחום היהלומים. אתם יכולים לענוד אותם להנאתכם בזמן שהם צוברים ערך.
 • הממד הפסיכולוגי היהלום הוא חומר פיזי שאפשר לגעת ולחוש אותו. זה נותן ביטחון פסיכולוגי בהשקעה בניגוד למניות לדוגמא או השקעות וירטואליות.
למה כדאי להשקיע ביהלומים ותכשיטי יהלומים?


איך להשקיע ביהלומים ותכשיטי יהלומים בצורה חכמה?

הקונספט של השקעה ביהלומים הוא דיי פשוט ומבוסס על העובדה שיהלומים הם חומר פיזי ונחשק. אחד שניתן לקנות בקלות יחסית , בתור מתנה לאישה, ילדים או בתור השקעה.

היהלומים יכולים להישאר במשפחה, והם אינם מאבדים מערכם. לכן, ניתן בכל שלב למכור אותם, לשדרג או לשים בצד ולחכות שיעלה ערכם. יתרון נוסף בהשקעה ביהלומים דווקא בישראל הוא שבישראל נמצאת בורסת היהלומים מהגדולות בעולם עם מבחר עצום ומגוון.

 • תלמדו את הבסיס (לפחות) התחילו מההתחלה ותלמדו את הבסיס- שפת היהלומים. ראשית יש להכיר את ארבעת המאפיינים הבסיסיים והחשובים ביהלום: צבע, ניקיוןחיתוך ומשקל (color, clarity, cut, carat).
 • קבעו תקציב בהתאם לפרופיל ההשקעההאם מדובר בתכשיט, איזה סוג תכשיט (עגילים/ טבעת/ תליון) ומה חיתוך היהלום שאתם חפצים בו. או שבכלל אתם מעדיפים  יהלום גדול להשקעה או יהלום צבעוני.
 • גיוון גוונו ביהלומים שאתם קונים, או במילים אחרות- אל תשימו את כל הביצים בסל אחד.

  אם יש לך תקציב של 50,000 ש"ח לצורך העניין, כדאי לבדוק מה אפשר לרכוש בסכום הזה ולא בהכרח ללכת על יהלום אחד, ניתן לבחון קנייה של זוגות, יהלומים בחיתוכים שונים.

  ליהלומים עגולים אמנם תמיד תהיה דרישה אבל השוק רווי בהם, לכן כדאי לשקול גם יהלומים בחיתוכים מיוחדים.
 • השוו מחירים התחילו אחרי שכבר בחרתם איזה יהלום את רוצים לקנות וקיבלתם הצעה ראשונית, מומלץ להכנס לאינטרנט ולבדוק מחירים של יהלומים בעלי נתונים דומים. ככה תדעו ששילמתם מחיר הוגן ומשתלם.
 • תעודה! קחו בחשבון שכל שינוי קל בתיעוד היהלום משפיע על ערכו. לכן, כאשר רוכשים יהלום שמיועד להשקעה (מכירה עתידית) חייבים לקבל תעודות שאומרת בדיוק מהם מאפייני היהלום.

  לכל יהלום ניתן להוציא תעודה של המעבדה המחמירה והמובילה בעולם-GIA. גם אם ליהלום שאתם רוצים לרכוש אין תעודת GIA, שווה להשקיע סכום של כמאה דולר (מחיר התעודה בהתאם למשקל היהלום) ולשלוח את היהלום לתיעוד מקצועי.
 • משובץ או לא משובץ אם הגעתם עד לכאן, כנראה שבאמת מעניין אתכם להשקיע ביהלום. השקעה ביהלום משמעותה שבשלב כלשהוא תרצו לפדות את השקעתכם ולגרוף את הרווחים.

  רוב הסיכויים שהקונה העתידי יהיה בעל חזון בנוגע למה שהוא רוצה לעשות עם היהלום, במקרים רבים הטבעת בה הוא משובץ תהיה עבורו חסרת ערך.

  אבל, זה לא אומר שאתם לא צריכים לשבץ את היהלום שרכשתם למטרת השקעה! עד המכירה, אנחנו ממליצים בחום להנות מהיהלום, לענוד אותו ולתת לו לנצנץ.

  כאשר ברצונכם למכור, כדי לחשוב האם השיבוץ משרת את המכירה או שלא.

  במידה והחלטתם שלא- ניתן בקלות רבה להוציא את היהלום בעזרתו של צורף, בתכשיט שנותר ניתן לשבץ אבן חן/ יהלום אחר בהתאם לטעם האישי והצרכים שלכם.
 • תבדקו איפה אתם קונים קחו כדי לא לשלם מחיר מופרז או לקבל תעודות מפוברקות תקנו יהלומים אך ורק מחברי בורסה ליהלומים! מומלץ בחום לעשות קצת שיעורי בית ולקרוא ביקורות ודירוגים בגוגל וברשתות החברתיות.
תעודה גמולגית של מעבדת GIA

מהם החסרונות והסיכונים בהשקעה ביהלומים? 
ישנם שלושה חסרונות/ סיכונים מרכזיים בכל הקשור בהשקעה ביהלומים:

 • שווי היהלום בשוק  בעוד שלסחורות אחרות כמו זהב וכסף יש אינדקס שניתן לעקוב אחריו בבורסת המסחר העולמית, ליהלומים אין! ישנו מחירון בשם מחירון רפפורט עליו מסתמכים מרבית הסוחרים,
  אך הוא לא מספיק בפני עצמו. המחירון לוקח בחשבון רק משתנים בסיסיים כמו משקל, ניקיון וצבע.

  בסופו של דבר הדבר היחיד שקובע את מחיר היהלומים זה השוק- ההיצע והביקוש. סוחרים קונים יהלומים מסויימים במחירים גבוהים/ נמוכים בעשרות אחוזים ממחירון רפפורט על בסיס ניסיון.

  כמו כן, מחירון רפפורט מתייחס אך ורק ליהלומים חסרי צבע. בנוגע ליהלומים צבעוניים- אין אמת מידה בשוק כרגע. הדרך להתגבר על חסרון זה היא באמצעות למידה, ידע, וקנייה מסוחרים אמינים בלבד!
 • מכירת היהלום: אמנם לקנות יהלום זה פשוט מאוד, אבל למכור אותו זה קצת יותר מסובך. ניתן למכור יהלומים לחברות שסוחרות באינטרנט, כמו שמוכרים זהב ישן אך לא לכל אחד יש את היכולת לשלם את הערך המלא. השוו הצעות!

  במידה ומדובר ביהלום נגיד ומיוחד ניתן למכור אותו במכירות פומביות יעודייות, או באתרים ספציפים באינטרנט. במידה ועשיתם שעורי בית ורכשתם יהלום נחשק רוב הסיכוים שלא תהיה לכם בעיה למכור אותו.
 • סבלנות – ערכו של היהלום לא יעלה תוך שנה בשלושים אחוזים.  מסיבה זו, יהלומים הם מושלמים להשקעה, עד שיעלה ערכו- אתם יכולים לענוד את היהלום ולהנות מיופיו.

לסיכום: כל השקעה כרוכה בממד של סיכון.
להשקעה ביהלומים יש יתרונות וחסרונות, אולם אנחנו מאמינים שבליווי השכלה וידע היתרון בהשקעה ביהלומים גבוה מהחסרון, מה גם שמדובר במצרך נדרש ושגור בתרבות המודרנית אשר רוב האנשים ירכשו לפחות פעם בחייהם.

להרחבה אודות תיעוד יהלומים לחצ/י כאן