יהלומים שחורים

מטרתו של מאמר זה הוא לתת סקירה של שני היבטים – הפרקטי והמעניין – של היהלומים השחורים. על מנת להקל על הגולשים ממוקדי הרכישה נתחיל במתן כמה עצות ותובנות לגבי בחירה של יהלום שחור כזה או אחר ובעיקר נדבר על מחירים של יהלום שחור. 

חשוב לדעת!

 • אם קניתם יהלום שחור, אין כמעט סיכוי שהוא יהלום שלא עבר כל טיפול.
 • על פי רוב רמת ניקיונם נמוכה וכנראה שלא תדעו את זה אף פעם. אם אמרו לכם שהם נקיים. תתחילו לחשוש.
 • היהלומים השחורים הם בשיאם הייצוגי כאשר משבצים אותם לצד יהלומים לבנים.
 • רובם המוחלט של היהלומים השחורים בתעשייה הינם יהלומים לבנים באיכות נמוכה מידי לשיווק בקטגוריה שלהם או יהלומים שחורים בעלי גוון פחות רצוי – אפורים כהים. יהלומים אלה עוברים טיפולים מכמה סוגים שונים על מנת לתת להם צבע שחור מעט מבריק. על פי רוב מדובר בחימום או באיטום.
 • מסיבה זו יהלומים שחורים הם זולים באופן משמעותי מיהלומים לבנים אלא אם הם טבעיים.
 • אין כמעט יהלומים שחורים טבעיים לגמרי שלא טופלו בכלל והם יקרים באופן יוצא מן הרגיל וקשים יחסית להשגה.
 • פעמים רבות יהלומים שחורים הם גם ירודים יחסית מבחינת ניקיון ויש לשים לב כי אתם בוחרים יהלום או תכשיט לבדוק האם יש בו שברים בעזרת לופה באזור השיניים. הדבר נובע מתכלילים (שהם חומרים אחרים הכלואים ביהלום) הקרובים לפני השטח באופן בו היהלום הופך למסוכן לשיבוץ. גם אם הוא לא נשבר בשיבוץ הוא עלול להישבר ממכה בשן.
 • בנוסף יש פגמים שניתן לראות בעין גם ביהלום שחור. תביטו בו היטב לפני הבחירה.
 • על פי רוב רצוי לשלב בין שיבוץ יהלום שחור עם יהלומים לבנים. זה יוצר מראה הרבה יותר יוקרתי מאשר שיבוץ סוליטר שעלול להראות כמו אבן חן פשוטה.
יש דבר כזה יהלום שחור טבעי?

כן אבל הם קשים להשגה.

כמה עולה יהלום שחור טבעי?

מחירו של יהלום שחור חצי קראט יהיה 400 שח בממוצע

ינשוף יהלומים שחורים

יהלומים שחורים ונסיבותיהם ההיסטוריות-מדעיות

יהלומים אלה הם למעשה יהלומים העשויים ממינרל המכונה קרבונדו. מינרל זה הוא יהלום לכל דבר אך תצורתו היא אפילו קשה יותר מיהלומים לבנים והם מקבלים 10 גבוה בסולם מוס הבודק קשיות מינרלים. בשונה מהתצורה הלבנה, יהלומים שחורים הם מלאי נקבוביות וקשים יותר לליטוש.

על פי רוב תצורתם בטבע היא לכל היותר בגודל אפונה. פעמים רבות המינרל מחובר לגבישים אחרים ואז לא ניתן ללטשו.טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

על אף שמם – יהלומים שחורים, הם נוצרים בדרך כלל בצבע אפור כהה (ולפיכך רבים מהם נצבעים כדי לקבל צבע המתאים לשיווק בענף התכשיטים). הם נכרים בעיקר בברזיל (שם הם גם התגלו לראשונה באמצע המאה ה-19) וגם במרכז אפריקה.

בשונה מיהלומים לבנים, אין עדות לכך שיהלומים שחורים "גדלו" בתוך סלעי קימברליט שהם בית הגידול של היהלומים הלבנים. לפיכך יש הרבה מאוד חילוקי דעות בנוגע למוקד היווצרותם.

התיאוריה הקלאסית מדברת על תנאי לחץ וטמפרטורה גבוהים, בדיוק כמו אחיהם הלבנים. יש כאלה המשלבים אותה עם השפעות של קרינה שנתנו להם את צבעם האפור שחור. מאידך, ישנן תיאוריות יותר מרוחקות המדברות על מעורבות חוץ כדור ארצית בדבר.

הראשונה מדברת על מטאוריט אחד או כמה שפגעו בכדור הארץ והשאירו מתנות. השנייה מדברת על שאריות של סופרנובה בת קרוב לארבעה ביליון שנה. כך או כך יש הסכמה די נרחבת כי יהלומים אלה הם בני שלושה ביליון שנים לפחות.

לסיכום,
יש לזכור כי יהלומים שחורים מטופלים הם אינם השקעה לטווח ארוך, יש להם מטרה אסתטית והם משרתים אותה היטב. הם קשים יחסית אך יש להיות זהירים בבחירתם והם זולים כך שלא רצוי לשלם מחירים מופרזים.

לצפיה בעגילי יהלומים שחורים לאישה לחץ כאן .

לצפיה בעגיל יהלום שחור לגבר לחץ כאן .

יהלומים שחורים – למה כן?

 • מחיר – הם זולים משמעותית.
 • ייחוד – לא תראו אותם בכל פינה ברחוב.
 • סיפור – כמה אנשים זוכים לענוד אבנים מהחלל החיצון