יהלומי דמים ואיך להמנע מרכישתם

יהלומי דמים (הידועים גם בשם יהלומי קונפליקט או יהלומי מלחמה) הם אלו שרווחיהם משמשים למימון ארגוני טרור אכזריים בלוחמה במגוון אזורים בהם מתחוללת מלחמת אזרחים, בדרך כלל באפריקה.

האו"ם מגדיר יהלומי דמים באופן הבא:"יהלומים שמקורם באזורים הנשלטים על ידי כוחות או חילוקי דעות המנוגדים לממשלות הלגיטימיות הבין לאומיות, ואשר נסחרים במטרה לממן פעילויות צבאיות המנוגדות לאותן ממשלות לגיטימיות.. "

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

מה זה יהלומי דמים? 

יהלומי דמים הופיעו לראשונה במאה ה-19 בדרום אפריקה, החל מאותה תקופה כריית היהלומים קשורה במעשי אלימות, רצח ושפיכת דמים.

לפי נתונים סטטיסטים, שלושה מיליון איש ברחבי העולם נרצחו במימון יהלומי הדמים. הכרייה עצמה התבצעה על ידי עובדים בכפייה בתנאים מסכני חיים ובשכר זעום של שלושה סנטר ליום. 

בשנת 1990, שיא תקופת הסחר שלא חוקי ביהלומים, 15% מכלל היהלומים בשוק העולמי היו מסווגים כיהלומי דמים/ קונפליקט. כיום, יהלומים אלו מהווים רק 1% מכלל היהלומים בשוק העולמי.

כחלק מהמלחמה בסחר ביהלומי דמים, החל לפעול בשנת 2003 תהליך קימברלי- פורום בין לאומי המאגד ממשלות, ארגונים ולא ממשלתיים וגופים שונים בענף היהלומים. מטרת התהליך הינו הסדרה של הסחר ביהלומי גלם ומניעת מסחר ביהלומי דמים שעלולים לממן ארגוני טרור, מלחמות ופגיעה בזכויות אדם.

בתהליך קימברלי חברות למעלה מ70 מדינות. ישראל הייתה אחת המדינות המייסדות ובשנת 2003 הנפיקה את "תעודת קימברלי הרשמית " הראשונה בעולם. התעודה מבוססת על שתי עקרונות:

1. ממשלות המדינות המייצרות יהלומים הן האחראיות על כל אבן היוצאת מגבולות המדינה. על כל מדינה מייצרת לבדוק כל שלב בתהליך המכירה- משלב הכרייה ועד שלב היצוא.

2. כל יהלום שנסחר בין מדינות חייב להגיע עם התעודה הרשמית של המדינה בו הוא יוצר. אבנים המגיעות בלי תעודה ייתפסו ויוחרמו.

כיצד להמנע מרכישת יהלומי דמים? 

לאחר תהליך קימברלי, הסיכויים שתרכשו יהלום דמים הוא נמוך, אך בכל זאת יש כמה אמצעים שניתן לנקוט בהם כדי לנטרל כל אפשרות כזו. כאשר אתם רוכשים תכשיט יהלום הקפידו לשאול את השאלות הבאות:

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום
  • מקור היהלום   תשאלו איפה נכרה היהלום שאתם קונים. אם מדובר ביהלום כשר הוא צריך להיות מעוגן בתעודת קימבלרי. מומלץ לעיין בכתבה אילו מסמכים צריך לדרוש כאשר רוכשים תכשיט יהלום.
  • רכישה בבורסה ליהלומיםכאשר קונים תכשיט ברשת/ חנות/ צורף , פעמים רבות לא ידעו להגיד לכם מה מקור היהלום, לכן מומלץ לרכוש תכשיטי יהלום בבורסה ליהלומים שם תמיד ידעו מה מקור האבן.
  • מדינות שכדאי להמנע מומלץ להמנע מרכישת יהלומים המגיעים מזימבבואה ואנגולה.

להרחבה אודות תיעוד יהלומים לחצ/י כאן