כלי העבודה של היהלומן

בכדי שתוכלו לבחור יהלום באופן חכם, יהיה עליכם להשתמש בכלי העבודה הבסיסיים של כל יהלומן.  היזהרו ממקומות בהם כלים אלה אינם זמינים. ודאו כי השימוש הראוי והנכון בהם מוסבר לכם.

ודאו כי התאורה מעל היהלום היא פלורוסנטית

האור הפלורוסנטי לא גורם לנצנוץ רב ביהלומים ולכן לא מסיח את הדעת מדברים כמו צבע וניקיון. זאת בשונה מפיצוץ לא מבוקר של נורות לד שגורמות גם ליהלום הכי מסכן לנצנץ. למעשה ככל שמניין נורות הלד עולה במקום זה או אחר, כך עליכם להיות זהירים יותר.
כלי עבודה של יהלומן

ודאו כי יש בנמצא לופה

לופה היא בעצם זכוכית מגדלת של יהלומנים המגדילה עצמים פי 10. למעשה, תיעוד יהלומים תקני נעשה בהגדלה פי 10 וכל ציון
ניקיון שיהלום מקבל הוא ביחס של הגדלה בפרופורציה זו. יש חשיבות עליונה לבדיקת יהלום בלופה – כך תוכלו לראות את הפגמים ביהלום – צבעם, מהותם ומיקומם.

נייר צבע

נייר צבע הוא נייר מיוחד המקופל בצורה מיוחדת עליו מניחים את היהלום כדי לזהות באופן מיטבי את צבעו. נהוג לשים יהלומים זה לצד זה על מנת לראות בקלות את ההבדלים בצבע. הבדיקה נעשית מתחת לאור פלורוסנטי כאשר היהלומים שכבים על בטנם. זוהי דרך חשובה מאוד לזיהוי גוונים לא רצויים ביהלום כמו גוון חום או ירוק.

פינצטה

הדרך האידיאלי לבדוק יהלום היא לתפוס אותו בפינצטה. התמונות מראות לכם את הדרך הנכונה לעשות זאת. לאחר שתופסים את היהלום בדרך הנכונה יש לבחון אותו בעין מתחת לנורת יהלומנים פלורוסנטית ולאחר מכן בהגדלה פי 10.

מטלית פלנל

בדיקה של יהלום צריכה להיעשות כאשר הוא נקי. כל נגיעה ביהלום משאירה עליו שמנוניות ולכלוך המקשים בבדיקה. הכינויים הפחות מעונבים למטלית – שמעטה או סמרטוט (להצעות איות אחרות למילה שמעטה יש לפנות למערכת).