מהי הדרך הנכונה לבחור יהלום

הבהרה: זהו מאמר מעמיק וארוך ואינו מתאים למי שמחפש תקצירים אלא למי שרוצה לרדת לעומקם של דברים. 
בבואכם לבחור מוצר יקר כזה או אחר ישנם שורה של דברים עימם אתם אמורים להתמודד. 

מחיר, איכות, התאמה לטעמים, התאמה לצרכים וכדומה. הבעיה הספציפית עם יהלומים ומוצריהם הוא חוסר היכולת להשוות באמת בין שני יהלומים.

כל יהלום הוא מוצר טבעי בפני עצמו וגם בצירוף של תעודה גמולוגית איכותית (ועל כך יורחב בהמשך) עדיין יתכנו הבדלים גדולים במחיר הסיטונאי בין שני יהלומים בעלי ציונים זהים גמולוגית.

הבעיה היא שלרוב אף אחד לא יטרח לומר לכם את זה!

חשוב לדעת!

  • המילה תעודה גמולוגית היא מרוקנת מתוכן ללא ההקשר של טיב וסוג התעודה.
  • ישנם פערים גדולים בין גמולוגיה למסחר שיש לשים עליהם את הדעת ומפורטים במאמר.
  • הפגנת ידע ומודעות תתן לכם כוח רב ברכישה של תכשיטי יהלומים.
  • ברכישה של יהלומים בתקציב גדול יחסית, מומלץ בחום רב (ואף נדרש) לבחור את היהלום לפני שיבוצו בתכשיט.

 ההבדל בין סחר לגמולוגיה

אנשים טועים בכך שהם מאמינים שהתעודה הגמולוגית שבידיהם היא תו תקן לקנייה טובה. במציאות גם התעודה הגמולוגית הכי טובה בשוק אינה מבטיחה 100% קנייה טובה ומגיעה אולי ל85%. רבות אחרות גם לא שוות את הנייר עליהן הם מודפסות.

הדבר נובע מההבדלים בין גמולוגיה שהיא לצורך העניין המדע של אבני החן המלוטשות, לבין מסחר. אם גמולוג אידיאלי אמור למקם תכונות יהלום כזה או אחר מול יהלומים אחרים, סוחר רוצה להרוויח כמה שיותר על האבן.

לפיכך, במבט פשוט יחסית, לגמולוג אכפת מה גודל הפגם ואילו לסוחר אכפת אם הוא באמצע או בצד, קרוב לפני השטח או עמוק, משתקף בתוך היהלום או לא.

לגמולוג אכפת כמה פגמים יש ביהלום ואילו לסוחר אכפת באיזה צבע הם – שחור או לבן. לגמולוג אכפת אם לאבן יש צבע כזה או אחר אך לסוחר אכפת איך היהלום נראה במבט עילי (ברוב התכשיטים רואים את היהלום בעיקר מלמעלה).

נוצר מצב, אם כך, שאבנים בעלות תעודות גמולוגיות זהות לחלוטין נסחרות בשוק הסיטונאי בפערי מחיר שבמקרי קיצון יכולים להגיע לעשרות אחוזים.

אין לנו דרך יותר טובה להסביר את הפסקה הקודמת מדוגמה אמיתית. התמונה הבאה מציגה לכם 6 יהלומים בעלי רמת ניקיון גמולוגית זהה.

היהלומים מוצגים בהגדלה משמעותית על מנת להמחיש את הפגמים.

ברמת ניקיון זו רבים מהפגמים לא יראו בקלות בעין והיא מאוד נמכרת בישראל. מה שכן, ההבדלים במחירים בתוך רמת הניקיון הזו יכולים להיות בעשרות אחוזים – בהתאם לעד כמה הפגם נראה לעין.

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

איך תבטיחו לעצמכם קנייה טובה במסגרת המגבלות שלכם?

אין ברצוננו להעליב אך סביר להניח שלרובכם אין מושג ירוק ביהלומים או בחירתם. לפיכך הסיכוי שלכם להיכוות בידי סוחר מומלח הוא לא מינימלי. הנורמות של השוק הן לא בהכרח אתיות והדרך הכי טובה של סוחרים להיפטר מסחורות חלשות היא הלקוחות הפרטיים. בחלק זה נפרט כמה דרכים להעלות את אחוזי ההגנה שלכם בפני קנייה לא טובה.

שלב ראשון

בקניות של יהלומים במשקל חצי קראט ומעלה, רצוי בכל זאת ותמיד לבחור יהלום עם תעודה גמולוגית איכותית. השמות המכובדים ביותר בענף הם GIA, IGI, HRD. שימו לב כי הרבה מעבדות אחרות משתמשות בצירופי אותיות דומים אך שונים כדי לבלבל אנשים.

התעודות האלה יתנו לכם הגנה מינימלית מסוימת שבהערכה גסה נעה בין 70-85%. גם אם היא לא תגן עליכם תמיד מנקודות כמו גוונים חבויים ביהלום או מיקומי פגמים, היא מבטיחה אומדן מציאותי של צבע וניקיון גמולוגיים וכמובן ליטוש.

עבור יהלומים קטנים יותר, לא תמיד שווה להשקיע ביהלומים מתועדים בשל העובדה כי המחיר יכול להתייקר משמעותי ולתפוס נתח מכובד יחסית מהתקציב הכולל. לפיכך השלבים הבאים הם חשובים מאוד עבור קניות כאלה.

שלב שני

בחרו יהלום שאינו משובץ עדיין בתכשיט ובחנו אותו בדרך בה יהלומנים בוחנים יהלומים – בתנאי אותר מתאימים, בשימוש בנייר צבע ובלופה.

קנו רק במקומות המאפשרים לכם לעשות כך. כמו כן, שימו לב כי אתם קונים מתוך השוואה. אל תראו יהלום אחד אלא כמה ושימו לב איזה דברים קופצים לכם לעין.

הסתכלו בסבלנו ביהלומים עם וללא לופה והבינו אם הפגמים שלו נראים לעין. הסתכלו על היהלום בנייר צבע וחפשו השתקפות חומה או ירוקה הפוגעות במראה היהלום. שימו לב כי היהלום מחזיר אור ויש לו חיים.

ברור כי הדברים נשמעים מעורפלים בקריאה אך תוכלו לשים לב באופן מיידי מי מוכן פיסית ומנטלית לתת לכם הדרכה מינימלית על היהלומים, על הדרך להשוות ביניהם ויש בידיו את כל הציוד הנדרש.

מי שמתחמק מכך – אינו הכתובת עבורכם. הקשיבו לאינסטינקטים שלכם כי בחינת האדם מולכם והיכולת שלו לדבר אתכם בצורה אמיתית ובהירה היא חשובה.

שלב שלישי

במקום בו אתם רוכשים, אם כן, הוא קריטי לעסקה מוצלחת. המקום, כאמור, חייב לספק תנאים מתאימים לבדיקת יהלומים וגם חייב לאפשר לכם לבחור יהלום אחר מזה שמשובץ בתכשיט כזה או אחר.

המקום חייב לעבוד בצורה מסודרת עם חשבוניות, עדיף ממוחשבות, המפרטות באופן מלא את מאפייני הזהב של התכשיט (משקל ודרגת טוהר) ומשקל היהלומים ואבני החן.

מעבר לכך שאלה הן דרישות החוק, במקרים של ספק זה הדבר שיסייע לכם. נתקלנו לא פעם ולא פעמיים אנשים שרכשו ללא ניירת או עם פרטים חלקיים וכך שילמו על זהב כשבפועל קיבלו כסף וכדומה.

קבלת תעודת הערכה המפרטת את תכונות היהלום ומציגות צילום של התכשיט הם בונוס משמעותי. בצורה כזו אתם יכולים גם להגיש את התכשיט בצורה מסודרת לביטוח תחת ביטוח תכולת הדירה שלכם.

על פי רוב זה כלול בפוליסה. בנוסף זה עוד חיזוק לכך שלמוכר אין מה להסתיר והוא כותב את כל הפרטים שחור על גבי לבן.

בחירת המקום בו אתם רוכשים צריכה, לדעתנו, להיות מתוך השוואה. לא מספיק לראות מקום אחד אלא כדאי לנסות בכמה מקומות גם אם אתם מרגישים בטוחים במקום הראשון.

השוואה היא תמיד מקור טוב לחזק את הבחירה שלכם או להאיר בפניכם צדדים פחות טובים במקום אחר. מכיוון שמדובר בהוצאה שלרוב מתחילה בכמה אלפי שקלים, אנו חושבים שזה שווה את ההשקעה של הזמן. מקום שאין לו מה להסתיר, יעודד אתכם לבדוק את עצמכם.

אנו חברי בורסה ולפיכך אולי ניתפס כמשוחדים, אך אנו מאמינים שהמשרדים היושבים בתוך הבורסה (על פי רוב בבניין מכבי, שמשון או יהלום), הם בחירה טובה מאוד לרכישה של יהלומים.

הסיבות הן מרובות – חברי בורסה לא יכולים (או מתקשים) להרשות לעצמם להסתבך במכירה של סחורות דמים, סחורות מזויפות ומטופלות (ללא אזהרה) מכיוון שהם נתונים לפיקוח של המנגנונים הפנימיים של הבורסה. אף אדם לא ישמיד את העסק הסיטונאי שלו בשביל כמה אלפי שקלים או, ליתר דיוק, מעטים מאוד.


סיבה נוספת היא הנוחות בהשוואה בתוך המבנים האלה המכילים לא מעט ספקים שהגישה שלהם לסחורות היא מידית ולרוב הם אוחזים במחירים מאוד טובים ביחס לסחורה המתגלגלת לחנויות אחרי כך וכך ידיים שגזרו עליה קופון.

בקנייה בתוך הבורסה אתם מחסלים חלק נכבד מעלויות השיווק ואתם מגיעים למקור של סחורה מובחרת ולא סחורה שמנסים להיפטר ממנה.

שימו לב כי מעט מאוד מהיהלומים הנמצאים בישראל אכן מוצרים בישראל ולא כל אחד שטוען שהוא מייצר הוא אכן יצרן.

ישנן עוד נקודות רבות בתהליך של בחירת יהלום המתעמקות יותר בפן הטכני של הבחירה לפי תכונות היהלום השונות. אנו ממליצים לכם להתעמק בסעיפיו של המדריך לבחירת יהלומים בהתאם לתכונות המעניינות אתכם.

לסיכום, חפשו ניירת רשמית מתאימה, שקיפות ופתיחות, מגוון וזמינות. בחנו מי עומד מולכם והרגישו נוח איתו. בהצלחה!

מאמרים בשפה האנגלית: Dianoche, Diamond Bracelets, Buying Diamonds

טבעות נישואין: Engagement Rings

טבעות יהלום:  Diamond Rings

תכשיטים בהתאמה אישית: Custom Jewelry

זה מה שחשוב לנו שתזכרו ממאמר זה

  • השוואה רצוי לבחור יהלום רק מתוך השוואה וכאשר הוא לא משובץ.
  • מסמכים המסמכים חשובים כדי להבטיח מקור הוגן ליהלומים וכדי להגן עליכם מתרמיות.
  • הבורסה היא המקום להשיג בו את הסחורות המועדפות במחירים הטובים.