צורות יהלומים

ישנן אולי עשרות צורות ליטוש של יהלומים. חלקן אזוטריות או ארכאיות את רבות מהן עדיין רלוונטיות בענף היהלומים והתכשיטים העכשווי.

צורת הליטוש הנפוצה ביותר כיום בתעשיית היהלומים הינה ליטוש  ROUND BRILLIANT. מדובר בליטוש יהלום עגול בעל 57 פאות.

צורת ליטוש זו בצורתה המודרנית ביותר החלה להתבסס לפני כרבע מאה ובשנים האחרונות קשה מאוד למצוא יהלומים עגולים שלא מלוטשים לפי כלליה.

חשוב לדעת!

  • יהלומים בליטוש עגול הם הנוצצים ביותר
  • הצורות הפופולריות ביותר, אחרי הליטוש העגול, הן קושון, פרינסס ואובל.
  • על פי רוב ליהלומים בצורות אין ציון חיתוך CUT ואיכות הליטוש שלהם נקבעת לפי פוליש וסימטריה.
  • על פי רוב יהלומים בצורות זולים יותר מיהלומים עגולים.

הסיבה שליטוש של יהלומים עגולים הוא כל כך ספציפי היא התפתחות המדע בתחום היהלומים. היום יש את המחשוב והמכשור המתאים המאפשרים לבדוק מהי הדרך הטובה ליצור יהלומים שהחזר האור שלהם יהיה הגבוה ביותר.

יכולת זו יצרה סטנדרט חדש בליטוש יהלומים והביאה את שיטות הליטוש הישנות והאינטואיטיביות לרמה של דיוק מדעי. ניתן לקרוא בהרחבה על ליטוש יהלומים עגולים במאמר זה.

אמנם היהלום העגול הוא היהלום האידיאלי מבחינת החזרת האור אך קיימים סוגים רבים של ליטושים בעלי מאפיינים שונים, מראה שונה וייחודיות שונה.

היהלומים בצורות הם זולים יותר ומוקדש להם מחירון יהלומים נפרד. כל היהלומים בצורות מכונים בתעשייה יהלומי פנטזי FANTASY.

הדבר שחשוב לזכור במיוחד כאשר בוחרים אבן בצורה הוא שיש הרבה מאוד מודלים שונים ליהלומים בצורה מסוימת.

למשל, יהלום טיפה יכול להיות ארוך מאוד וצר או רחב וקצר בכל מיני פרופורציות שונות ומשונות. בנוסף, יש לשים לב כי היהלום לא צמיגי בצורתו וגבוה מידי על חשבון שטח הפנים שלו.

שימו לב כי לרוב אין ציון CUT ליהלומי פנטזי ולפיכך לא תמיד ניתן לקבל מידע טכני על המודל של האבן. לפיכך בחירה של יהלום בצורה היא קריטית מתוך השוואה כדי להבין שמקבלים מודל יפה.

בתמונה הבאה תוכלו לראות הדגמה של מודלים מוצלחים עבור יהלום טיפה:

טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום
שימו לב, מאמר זה משמש לסקירה בסיסית של צורות הליטוש. ניתן להתעמק יותר בליטושים ספציפיים שבחרתם לפני שאתם יוצאים לרכוש יהלום.

יהלומי פרינסס טבעיים

יהלומים אלה הם יהלומים ריבועיים שכל צלעותיהם שוות (או קרוב לכך) ולעיתים גם מלבניים. זוהי למעשה צורת הליטוש הפופולאריות ביותר מכל יהלומי טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום הפנטזי. צורת ליטוש זו התחילה בשנות השישים של המאה הקודמת ושוכללה במהלך שנות השבעים. יתרונה הגדול בכך שאובדן הגלם בליטוש נמוך יחסית
בשל צורת הפרמידה של היהלום שמאפשר גם פעמים רבות ליטוש שני יהלומים מאותו גלם. בנוסף המבנה של יהלום הפרינסס יוצר שטח פנים גדול יותר מיהלום עגול במשקל זהה ולפיכך נראה גדול יותר.

החיתוך הפופלארי ביותר ביהלומים מרובעים הוא יהלום נסיכה.
טיפ חשוב: חשוב מאוד לשבץ יהלומי פרינסס בצורה בה השיניים התופסות את היהלום יושבות בחוד של היהלום. כל צורת שיבוץ אחרת שאינה מכסה את הקצוות המחודדים עלולה לגרום לקילוף שכבה של היהלום שם.

לקטלוג טבעות אירוסין עם יהלום פרינסס טבעות אירוסין יהלומי פרינסס .

לקטלוג עגילים, תליונים שרשראות וטבעות יהלומי פרינסס טבעיים יהלום נסיכה – יהלום טבעי .

המפורסמת ביותר שעונדת יהלום נסיכה היא סנוקי שבחרה יהלום פרינסס בעיצוב אישי לצפייה ביהלום יהלום בליטוש נסיכה .

יהלומי קושון

מדובר בצורת ליטוש היהלום הפופולארית ביותר כיום מבחינת אופנה, מגזינים ועיצובים מיוחדים. הדבר אינו מפתיע עקב טרנד הוינטג'/ענתיק הנפוץ בעולם. טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום צורת ליטוש זו היא בת למעלה ממאתיים שנים והייתה הפופולארית ביותר עד תחילת המאה הקודמת. היום היא מעטרת את ידיהן של כוכבות מקומיות ובין לאומיות רבות.

הליטוש מאופיין בצורה מלבנית או ריבועית שקצוותיה מעוגלים ויוצרים מראה של כרית ומכאן שמו של היהלום. הוא נחשב נוצץ יחסית ליהלומים בצורות ויש לו שלושה מודלים עיקריים לבחירה מהם. הסיבה לפופולאריות היא למעשה השילוב בין הניחוח העתיק לנצנוץ המודרני של האבן.

יהלום זה מיוצר חיתוך יהלום מרובע. יהלום הקושן הוא בעצם הכלאה בין יהלום עגול ליהלום מרובע וידוע בניצוצות שלו
טיפ חשוב: ישנם קושונים רבים עם חגורה עבה יחסית הבאה על חשבון שטח הפנים שלהם. שימו לב בבחירה.
דוגמה ליהלום קושן בליטוש איכותי. 

לקטלוג טבעות אירוסין עם יהלום קושן טבעות אירוסין יהלום קושן .

לקטלוג תכשיטים יהלום טבעי קושן: תליון קושן, טבעת קושן, כרית יהלום טבעי יהלום טבעי קושן .

המפורסמת ביותר שלובשת את יהלום הקושן שהוא הוא מהילומים הוותיקים היא הנסיכה מייגן מרקל (לשעבר) ונסיכת ישראל העכשווית בר רפאלי. לצפייה ביהלום יהלום קושן חצי קראט

יהלומי טיפה טבעיים

צורת ליטוש זו משלבת בין ליטוש עגול לליטוש מרקיזה. אלה הם יהלומים פופולאריים במיוחד עבור תליונים ועגילים בשל הצורה המוארכת והאלגנטית טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום שלהם. כאשר הם משובצים בטבעת הם עוזרים לייצר מראה של אצבע דקה וארוכה יותר מכפי שהיא. בבחירה שלהם חשוב לשים לב כי הכתפיים של היהלום מעוגלים כמו יהלום עגול ולא שטוחים כמו מלבן. תמונה
טיפ חשוב: סימטריה היא פרמטר חשוב בבחירת יהלומי טיפה. שימו לב כי החוד של הטיפה מיושר כמה שיותר עם האמצע של הכתפיים שלה. תרשים. קישור לתמונה איכותית של

יהלום טיפה

לקטלוג תכשיטי יהלום טיפה מעוצבים: תליוני יהלום טיפה, טבעות, שרשראות, עגילים יהלום טיפה טבעי .

המפורסמת שעונדת את התכשיט היא קארדי בי שעונדת 8 קראט יהלום יהלום טבעי בצורת אגס .

יהלומים אובאליים טבעייםחיתוך מאורך ואלגנטי נוסף הוא החיתוך האובאלי. זהו ליטוש המבוסס על הליטוש המודרני של יהלום עגול. הוא משמר במידה רבה את הנצנוץ של היהלום טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום (אם כי הוא מנצנץ פחות) אך צורתו יותר מיוחדת ויוצאת דופן. פעמים רבות היהלומים האובאליים הם שטוחים יחסית וכך שטח הפנים שלהם נראה גדול יותר. מאידך, במידה ומודל הליטוש שלהם לא היה מוצלח הם עשויים להיראות צמיגיים.
האובל הוא היהלום השני המבוקש ביותר בעולם אחרי טבעת אירוסין וזה בשל צורתו הארוכה.
טיפ חשוב: ביהלומים מאורכים, בייחוד אובאליים, עשויה להיות תופעה בה יש מעין צורה של פפיון על בתוך היהלום. זהו איזור מוצלל יחסית. מבחינת ערך פפיון עשוי ליפות את היהלום או להפוך אותו לאפל במידה והוא שחור מידי ונראה באופן חזק מידי לעין. שימו לב בבחירה!!

לקטלוג טבעות אירוסין עם יהלום אובל טבעות אירוסין יהלום אובל.

לקטלוג תכשיטי יהלום בצורת אובלי: עגילי אובל, טבעות ותליונים יהלומי אובל – תכשיטים שונים .

המפורסמת שעונדת יהלום אובל היא בריטני סנואו, לורן קונארד, ג'יימי גונג ועוד רבות מפורסמות בחרו הילום האובל, לצפייה ביהלום יהלום אובל חצי קראט .

יהלומי מרקיזה טבעיים

ליטוש זה הוא ליטוש ותיק יחסית (המאה ה-18) ויש הטוענים שהוא לוטש לראשונה עבור מדאם דה פומפדור, המאהבת של המלך לואי ה- 15. מטרת הליטוש טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום הייתה לדמות את צורת הפה השקדית המושלמת שלה.
כך או כך, מדובר בצורת ליטוש מיוחדת מאוד ואלגנטית במיוחד. לרוב היא צרה וארוכה ולכן הם נותנים אשליה של גודל. גם כאן עשויה להתבטא תופעת הפפיון בצורה חזקה ולפיכך יש להיזהר בבחירה.
צורתו היא מוארכת ודומה בצורתו ליהלום אליפסה. יהלומי מרקיזה טבעות עגילים ושרשראות נחשבנות לתכשיט יהלום הנחשק ביותר
טיפ חשוב: יש להיזהר בשיבוץ ולדאוג כי קצוות המרקיזה תמיד סגורים בשן או שיבוץ זהב אחר. מדובר לרוב בקצוות מחודדים מאוד ולכן הסיכון שלהם להיפגע גדול יותר.

לקטלוג טבעות אירוסין עם יהלום מרקיזה טבעת אירוסין יהלום מרקיזה.

לקטלוג תכשיטי יהלום מעוצבים עם יהלום מרקיזה: עגילי יהלום, טבעות יהלום, תליונים וצמידים יהלום מרקיזה טבעי – תכשיטים מעוצבים.

המפורסמת שעונדת את יהלום מרקיזה היא אשלי סימפסון, לצפייה ביהלום יהלום מרקיזה חצי קראט.

יהלומים טבעיים בחיתוך אמרלד

זוהי צורת ליטוש ותיקה מאוד שמקורה היה בליטוש אבן החן אמרלד. על פי רוב היא מלבנית אך לעיתים גם ריבועית. החיתוך למדרגות ולא לפיאות היה קל טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום יותר באבני חן אלה בשל נטייתן להיות עמוסות בתכלילים ופגמים. חיתוך מדרגות זה משאיר לוח גדול מאוד של יהלום לצד שוליים מדורגים. המראה והחזריות האור של יהלומים אלה הם שונים מאוד מחיתוכי הבריליאנט המודרניים אך הם נחשבים לאלגנטיים מאוד ובעלי רוח עתיקה שמאוד פופולרית כיום.
טיפ חשוב: בשל העובדה כי מדובר בליטוש מדרגות עם לוח גדול, יש להיזהר מאוד בבחירת הניקיון – קל הרבה יותר לראות את הפגמים בעין בצורת ליטוש זו. בקישור זה דוגמה לטבעת בחיתוך אמרלד.
טבעת אמרלד ויהלום אמרלד טבעי הינו תכשיט נשחק ביותר מכיוון שהיהלום מגיע בצורה של גבישים מרובעים, מה שמזכיר מטילי זהב. יהלום זה ידוע בכינויו coctail party

לקטלוג תכשיטי יהלומים בחיתוך אמרלד טבעי יהלום טבעי אמרלד – טבעות אמרלד.

המפורסמת שעונדת יהלום אמרלד היא ג'ניפר לופז שעונדת 20 קראט יהלום אמרלד תכשיטי אמרלד טבעי .

יהלומים טבעיים בליטוש אשר

זוהי צורת ליטוש שפותחה בתחילת המאה ה- 20 בהולנד על ידי צמד אחים בשם משפחה זה. היא מזכירה במידה רבה את ליטוש האמרלד הריבועי (אך עם טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום לוח קטן יותר) וגם היא מבוססת על לוח גדול ומדרגות. זוהי צורת ליטוש מאוד מיוחדת ומעניינת. ליטוש זה, כאשר הוא נעשה באופן איכותי, צריך לייצר
תחושה של ריבוע בתוך ריבוע בתוך ריבוע בעומק שנראה רב.
יהלום אשר בחיתוך ריבועי דומה מאוד ליהלום המלבני של האמרלד הקלאסי רק שבעצם צורתו שונה אך יהלום אשר הוא יהלום בחיתוך אמרלד
טיפ חשוב: גם כאן, שימו לב לניקיון והנראות שלו. כמו כן, יהלומים אשר צריכים להיות כמה שיותר ריבועיים כדי לשמר על מראם המיוחד השואב את המתבונן פנימה.

לקטלוג טבעות אירוסין עם יהלום אשר טבעות אירוסין יהלום אשר.

לקטלוג יהלומי אשר או אמרלד מרובע: יהלום אמרלד 2 קראט, יהלום אמרלד 1 קראט, שרשראות, טבעות ותליונים תכשיטי יהלומי אשר או אמרלד.

המפורסמת אשר עונדת את יהלום אשר/אמרלד מרובע היא ניקי הילטון ממשפחת המלונות, ועל פי השמועה היהלום במשקל 8 קראט תכשיטי יהלום אמרלד .

יהלומים טבעיים בליטוש רדיאנט

רוב היהלומים בליטוש רדיאנט הם מלבניים אך לעיתים ישנם כאלה ריבועיים יותר. זוהי צורת הליטוש המרובעת הראשונה שלוטשה בליטוש רדיאנט מודרני. על אף זאת יש לליטוש זה (שהגיע לצורתו הקיימת בשנות השמונים של המאה הקודמת) מראה עתיק משהו.
טיפ חשוב: גם כאן יש לשים לב לתופעת הפפיון!

לקטלוג טבעות אירוסין עם יהלום רדיאנט טבעות אירוסין עם יהלום רדיאנט .

לקטלוג יהלומים טבעיים בליטוש רדיאנט תכשיטי יהלום רדיאנט .

יהלום טבעי בצורת לב

צורת ליטוש רומנטית זו התחילה באופן לא רומנטי בעליל. המטרה של הליטוש הייתה ללטש החוצה פגמים קשים מן היהלום ולהעלות את רמת הניקיון שלו טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום באורך משמעותי. יש לשים לב כי יש מודלים רבים של יהלומי לב – מאורכים יותר, רחבים יותר וכדומה. הדבר שחשוב להבין הוא מהי הצורה שאתם מעדיפים בכלליות ולראות כי השיבוץ מדגיש את צורת המתאר של הלב ולא מטשטש אותה.

לקטלוג תליוני יהלום לב מעוצבים – מתאימים לכל אירוע

טבעות אירוסין עם יהלום רדיאנט .

לקטלוג טבעות אירוסין עם יהלום לב טבעות אירוסין יהלום לב .
טיפ חשוב: החשיבות הגדולה בליטוש של יהלומים לב היא הסימטריה בין שני חצאי הלב. בבחירה של יהלומי לב קטנים יחסית (נניח עד חצי קראט) יש לשים לב לכך באופן מיוחד כי קשה יותר להגיע לסימטריה בגדלים אלה.

יהלומים משולשים

יהלומים טבעיים משולשים יטבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום הלום משולש משהו שונה. הם הכי נמכרים בתור יהלומי צד לטבעות של שלושה יהלומים. ישנם ליטושים רבים של משולש ועיקר ההבדל הוא הצורה – שווה צלעות, שווה שוקיים. כמות הפאות – אם כי היום לרוב כולם בליטוש בריליאנט מודרני. וקצוות היהלום – מחודד או מעוגל.
טיפ חשוב: יהלומים משולשים הם פעמים רבות שטוחים יחסית ונראים גדולים. הם מתאימים לשיבוץ בלתי נראה בו מחברים שישה מהם ויוצרים מראה של יהלום של שני קראט…

יהלום עגול טבעי

יהלום עגול טבעי
טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום היהלום הנמכר והנפוץ ביותר הוא היהלום העגול. הצורה העגולה היא הצורה הפופולארית ביותר בחיתוך היהלומים וגם נותנת את הנצנוץ המירבי ליהלום. עיצוב יהלום עגול נותן אלטרנטיבה אופנתית, עיצובית מכיוון ששבירת האור של היהלום היא מקסמילית היתרון בצורה העגולה היא שקרני האור מאירים את היהלום בצורה אופטימלית
קטלוג טבעות אירוסין יהלום עגול טבעות אירוסין יהלום עגול .

יהלום עגול יוקרתי מאוד יהלום עגול טבעי .

יהלום מרובע טבעי
טבעות אירוסין -תכשיטים, טבעות אירוסין יהלום

אז מהו יהלום מרובע? ישנם יהלומים מרובעים בחיתוכים וליטושים שונים שהנפוץ ביותר בתוכם, הוא יהלום הפרינסס/יהלום נסיכה שידוע בניצוצות וצורתו תוכננה להפיק את מקסימום החזר האור והברק.

איך לבחור יהלום בצורה?

  • מודל שימו דגש רב על קווי המתאר של הצורה והאם הם מוצרים חן בעיניכם.
  • שטח פנים פעמים רבות יהלומים בצורות הם בעלי שטח פנים קטן מאוד. שימו לב לא לטעות כאן.
  • השוואה רוצים יהלום לב, אחלה, הקפידו לראות כמה מודלים שונים!